Wizyta klasy policyjnej w nowotarskiej Komendzie | Wiadomości

Strona główna

Wizyta klasy policyjnej w nowotarskiej Komendzie

16 marca 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Klasy mundurowe Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu to kuźnia kadr dla komend policji i straży pożarnej. Na mocy porozumienia podpisanego między Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym a Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Targu, kadeci mają możliwość poznawania z autopsji specyfiki policyjnej służby, struktury i sposobu funkcjonowania Komendy - już od pierwszej klasy.

Służyła temu wizyta kolejnej klasy I policyjnej w nowotarskiej Komendzie. Zajęcia prowadzone przez policjantkę pozwoliły przyszłym funkcjonariuszom przyjrzeć się codziennej pracy Wydziału Ruchu Drogowego „od kuchni”. Młodzież poznała: procedurę rekrutacyjną do podjęcia służby w policji; wyposażenie funkcjonariuszy „drogówki”; rutynowe czynności kadry dbającej o bezpieczeństwo na drogach i wzywanej do każdego drogowego zdarzenia, wreszcie sposób prowadzenia dokumentacji służbowej.

Młodzi goście Komendy mieli okazję przekonać się, jak funkcjonują „postrachy kierowców” – laserowy miernik prędkości i alkomat. A takie urządzenia w ręku funkcjonariuszy automatycznie skłaniają tych „za kółkiem” do zdjęcia nogi z pedału gazu.

Kadeci kończyli zajęcia bogatsi o wiedzę, jakie czynności wykonują funkcjonariusze na miejscu zdarzenia i co decyduje o uznaniu go za wypadek lub za kolizję. Bezpośrednio od pracowników wydziału usłyszeli, jakie są najczęstsze okoliczności i przyczyny groźnych zdarzeń drogowych.

Zajęcia były też okazją do zadawania pytań związanych z policyjną służbą w ogóle, a ilość poruszanych zagadnień świadczyła o żywym zainteresowaniu.

Wizyta w Komendzie, zakończyła się zwiedzaniem parku maszynowego i policyjnego garażu. Z dużym zaciekawieniem kadeci słuchali swojej przewodniczki, opowiadającej o motocyklach, samochodach oznakowanych i nieoznakowanych, quadach, także o rowerach na wyposażeniu policji, bo i jednośladów używa się do patrolowania terenu oraz interwencji w obszarze miasta.


Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu.