Uczniowie II LO na rajdzie szlakiem oddziału partyzanckiego ”Szaroty” | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uczniowie II LO na rajdzie szlakiem oddziału partyzanckiego ”Szaroty”

8 października 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Grupa uczniów z klasy Id II LO w Nowym Targu  uczestniczyła w 6. edycji rajdu partyzanckiego Szlakami OP Bolesława Duszy „Szaroty” - dowódcy partyzanckiego rodem z Odrowąża. Rajd dedykowany jest pamięci żołnierzy pierwszego oddziału partyzanckiego Podhala, którzy walczyli o niepodległość Polski z okupantem niemieckim i zdrajcami Goralenvolk w latach 1942-1943.

W wydarzeniu wzięli udział także  uczniowie ze Skawy, Rabki, Pieniążkowic, Odrowąża, Załucznego, Chochołowa, Starego Bystrego i Poronina. Trasa rajdu biegła przez lasy Pasma Podhalańskiego od Bielanki przez Harkabuz, Żeleźnicę, Bukowinę Osiedle do Odrowąża. W kapliczce Jana Pawła II na polance pod Żeleźnicą  polową Mszę Świętą odprawił ks. Władysław Zązel.

W trakcie rajdu  sprawdzane były sprawności partyzanckie młodzieży oraz wiedza na temat wydarzeń z czasów II wojny światowej. Nowotarscy licealiści zostali  zwycięzcami biegu sprawnościowego. Ich  opiekunem był nauczyciel historii  mgr Adam Błaszczyk.  

Rajd zorganizowali: PGRH „Błyskawica”, Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”, Stowarzyszenie Historii Spytkowic przy wsparciu Posłów na Sejm RP Anny Paluch i Edwarda Siarki oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Targu i krakowskiego oddziału IPN.
 

Tekst i fot.: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu