Uczennice II LO w finale Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uczennice II LO w finale Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

1 marca 2021

25 lutego odbyły się eliminacje okręgowe XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Po raz pierwszy w historii konkursu uczestnicy wygłosili  swoje przemówienia on  line.

Jury w składzie: dr Katarzyna Drąg (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII), dr Agnieszka Kania (Wydział Polonistyki UJ, Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej), Klaudia Mucha-Iwaniczko (Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej), Katarzyna Uzar, (Koło Naukowe Językoznawców Studentów, Wydział Polonistyki UJ), dr hab. prof. UJ Witold Bobiński (Wydział Polonistyki UJ), ks. dr Przemysław Bukowski SCJ zadecydowało, że Małopolskę w finale konkursu reprezentować będzie 5 uczniów. Szczególne wyrazy uznania należą się reprezentującym nasz powiat uczennicom II LO w Nowym Targu. Daria Wach (Id) zdobyła pierwsze miejsce, a Karolina Suwada (II d) miejsce trzecie. Wyróżnienie otrzymała  Alicja Szeliga. Uczennice przygotowały się do konkursu pod opieką swoich polonistek – Anny Miśkowiec i Moniki Stachoń.

Finał konkursu ma odbyć się 6 marca w Katowicach.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach i jest inicjatywą edukacyjną motywującą do pielęgnowania pięknej polszczyzny, prowokującą do refleksji nad odpowiedzialnością za słowo i przygotowującą do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Honorowy patronat nad  konkursem sprawują m.in.: Minister Edukacji Narodowej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Rada Języka Polskiego w Warszawie. Zadaniem uczestników jest wygłoszenie 5-minutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego konkursu. W tym roku hasło to brzmiało: „Wojny nie mają zwycięzców”.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu