Uczennice II LO śladami św. Królowej Jadwigi | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uczennice II LO śladami św. Królowej Jadwigi

8 lipca 2021

W dniach od 30 czerwca do 2 lipca 2021 r. uczennice klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej: Gabriela Kowalczyk, Justyna Kolasińska i Julia Zarycka uczestniczyły w objeździe naukowym śladami św. królowej Jadwigi. Wyjazd był nagrodą za zdobycie III miejsca w IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej.

Wyprawa obejmowała Wielkopolskę oraz ziemię łęczycką. Wyjazd został zorganizowany przez Rodzinę Szkół Jadwiżańskich, a inspiracją do jego przeprowadzenia była analiza materiałów źródłowych mówiących o jednej z podróży Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły.

Uczennice II LO w drodze do Wielkopolski zawitały do Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze, zwiedziły Gniezno, szczególnie archikatedrę gnieźnieńską, nazywaną „Matką kościołów polskich” - miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Pola Lednickie, a w drodze powrotnej Głogowiec - miejsce narodzin św. Faustyny Kowalskiej. Pobyt w Gnieźnie uświetniło spotkanie z arcybiskupem Wojciechem Polakiem – Prymasem Polski.

Gabriela, Justyna i Julia miały doskonałą okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii, archeologii i etnografii oraz nawiązać przyjaźnie z przedstawicielami pozostałych szkół noszących imię Św. Jadwigi Królowej.