Święto Patronki w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Święto Patronki w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu

11 czerwca 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 7 czerwca 2019 roku, zgodnie z wieloletnią tradycją, społeczność II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, obchodziła  Święto Patronki. Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym, któremu także patronuje Św. Jadwiga Królowa. Mszę Świętą z udziałem uczniów, grona pedagogicznego i zaproszonych gości odprawił ksiądz Zbigniew Pluta, zwracając szczególną uwagę na rolę Św. Jadwigi  w kształtowaniu historii Polski.

Po przemarszu do siedziby liceum, rozpoczął się uroczysty apel. Dyrektor Beata Tarnowska opisała wpływ życiowej postawy Patronki na działalność szkoły podkreślając, że wielki Patron zobowiązuje i daje przykład życiowej postawy względem kraju, otoczenia, edukacji i obowiązków. Przedstawiła także najważniejsze sukcesy i osiągnięcia uczniów w bieżącym roku szkolnym: zdobywców diamentowych indeksów, laureatów olimpiad, konkursów, zwycięzców zawodów sportowych, a także projekty edukacyjne i inicjatywy szkoły realizowane w środowisku lokalnym.

W dalszej części głos zabrali: Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber , Proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu ks. Henryk Paśko, Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Delegatura w Nowym Targu Maria Głuszak oraz Zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ Waldemar Wojtaszek. Przemawiający podkreślali obecność jadwiżańskich wartości w osiągnięciach społeczności liceum i w sukcesach  uczniów, nie tylko szklonych, ale również w rozwijanych indywidualnie  pasjach.

Jak co roku, podczas uroczystości, nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom  konkursu „Czy znasz Świętą Jadwigę Królową ?” i biegu przełajowego, dedykowanego Patronce. Uczniowie, którzy ukończyli bieg w określonym limicie czasowym  brali udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, ufundowanych przez sponsorów, m.in. roweru górskiego i vouchera na kurs prawa jazdy kategorii B.

Uroczystość zakończył program artystyczny przygotowany pod przewodnictwem: mgr Agnieszki Błach i mgr Doroty Domagały. Występujący uczniowie przypomnieli najważniejsze dzieła Patronki i okoliczności Jej kanonizacji, pozostawiając zebranych w refleksyjnym i jednocześnie podniosłym nastroju.

 

Tekst: Aleksandra Ostapczuk
Zdjęcia: Tomasz Sutor i Oskar Dziekan