Samhain – tradycje i mity dawnej Irlandii w II LO w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Samhain – tradycje i mity dawnej Irlandii w II LO w Nowym Targu

10 listopada 2020

W ramach współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, uczniowie II LO w Nowym Targu uczestniczyli w warsztatach ‘Samhain – Irlandzkie Dziady’. Święto to, było obchodzone około dwóch tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Anglii, Szkocji, Irlandii, Walii oraz Francji. Nazwa wywodzi się ze staro celtyckiego słowa „Samhainn”, które oznaczało koniec lata. 31 października mieszkańcy świętowali zakończenie zbiorów i nadejście zimy, a celtyccy kapłani wierzyli, że tego dnia świat żywy łączy się ze światem umarłych. Rozpalano ogniska, w których palono kości, a także odprawiano gusła, oddając cześć przodkom. Przyjmuje się, że właśnie ta tradycja dała początek Halloween, które znamy obecnie.     
            Koordynator projektu oraz wiceprezes Fundacji pani Justyna Mazurek-Schramm, przybliżyła uczniom nowotarskiego liceum tradycje i mity dawnej Irlandii (np. „tumpshie” – tworzenie lampionów z rzepy), postacie z irlandzkich baśni (np. Banshee, Merrow) oraz niesamowite miejsca na Zielonej Wyspie (np. „Czyściec Św. Patryka, grobowiec korytarzowy w Newgrange). Uczestnicy projektu mieli również możliwość spotkania z bohaterami słynnych, gotyckich powieści grozy, takich jak: Frankenstein, Dorian Gray i Dracula.

            Projekt edukacyjny „Irlandia w Szkole”, jest koordynowany w II LO przez nauczycielkę języka angielskiego Judytę Jurzec i ma na celu przybliżenie uczniom kultury, historii i tradycji Irlandii.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu