"Zginąć, ale z honorem - walka o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim” – projekt edukacyjny w II LO w Nowym Targu | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

"Zginąć, ale z honorem - walka o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim” – projekt edukacyjny w II LO w Nowym Targu

29 marca 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Uczennice klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu: Paulina Świst, Paulina Warmuz oraz Izabela Stec-Sala biorą udział w ogólnopolskim konkursie pt. Sejm Dzieci i Młodzieży i realizują interdyscyplinarny projekt edukacyjny pt. "Zginąć, ale z honorem". (Krystyna Budnicka) - walka o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.

Na podstawie wspomnień Heleny Rufeisen-Schüpper żydowskiej działaczki ruchu oporu w czasie II wojny światowej, uczestniczki powstania w getcie warszawskim, autorki książki pt. „Pożegnanie Miłej 18. Wspomnienia łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej” przygotowały film o bohaterskiej postawie powstańców warszawskiego getta.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Nowotarskiego i Burmistrza Miasta Nowy Targ. Bardzo dziękujemy Urzędowi Miasta  Czarny Dunajec za możliwość nakręcenia części scen w synagodze i na cmentarzu w Czarnym Dunajcu.

- Szanowni państwo. Dzisiaj znajdujemy się w Czarnym Dunajcu, gdzie za nami znajduje się synagoga.
- Nie bez powodu. Ponieważ w tym roku przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- Teraz przeniesiemy się do synagogi, gdzie opowiemy o losach powstańców. – brzmi zaproszenie do obejrzenia przygotowanego w ramach projektu filmu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=kv1PxRBg2vY