Strzały w szkole – ćwiczenia gwardzistów i Terytorialsów | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Strzały w szkole – ćwiczenia gwardzistów i Terytorialsów

26 lipca 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

 

            W dniu 22.07.2023 r. w  Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini (powiat chrzanowski) Małopolscy Terytorialsi wspólnie z amerykańskimi gwardzistami ćwiczyli udzielanie pomocy w przypadku wystąpienia zdarzenia masowego, w którym poszkodowanych zostało kilkudziesięciu uczniów. Przygotowane ćwiczenie było ostatnim elementem tegorocznych szkoleń realizowanych przez Centrum Szkolenia WOT we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois.

            „Przygotowując dzisiejszy scenariusz szkolenia, chcieliśmy, aby był on jak najbardziej realny z tym, co w rzeczywistości może wydarzyć się w czasie działań wojennych. W przypadku wystąpienia zdarzenia masowego, w którym mamy dużą ilość poszkodowanych wówczas ważna jest koordynacja i współpraca wszystkich służb mundurowych i systemu ratowniczego i to także udało się tu przećwiczyć.” – powiedział kpr. Grzegorz Hubacz koordynator ćwiczenia, instruktor z Centrum Szkolenia WOT. 

            Scenariusz przygotowanego szkolenia zakładał, że w ramach prowadzonych działań wojska przeciwnika zaatakowały pobliską szkołę. W wyniku przeprowadzonego ostrzału kilkudziesięciu jej uczniów zostało rannych. Do niesienia pomocy wysłany został pododdział miejscowych Terytorialsów, który nieopodal szkoły wykonywał wcześniej powierzone im zadania. Przybyli na miejsce żołnierze zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ewakuowali rannych, udzielili pomocy poszkodowanym, a następnie wezwali transport medyczny, w tym lotniczy.

„Bardzo cieszę się, że mogłem wziąć udział w kursie Combat Medic. Takie szkolenia dają nam bardzo dużo. Pokazują, jak zachować się na polu walki w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wydarzeniem masowym, w którym jest wiele osób poszkodowanych jednocześnie. W czasie dzisiejszego działania mieliśmy możliwość ćwiczenia nie tylko procedur ratownictwa taktycznego, ale także zgrania i współpracy całego pododdziału, który te zadania realizował. – dodał kursant z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.     

W dwóch tegorocznych edycjach przygotowanego kursu COMBAT MEDIC – ratowników pola walki, udział wzięło niemalże 200 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju. Sześciodniowe szkolenia zorganizowane przez CSWOT we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois realizowane były jednocześnie w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie oraz 112 batalionie lekkiej piechoty w Oświęcimiu.

„To są bardzo podobne warunki do tych panujących w rzeczywistości. Oczywiście, życie przynosi różne scenariusze i nie jesteśmy w stanie ich wyćwiczyć, ale możemy się do nich przygotować i temu służą te ćwiczenia jak to dzisiejsze. Wyglądało to bardzo dobrze i także bardzo dobrze oceniamy działanie polskich Terytorialsów.” – podsumował sierż. szt. Adam Palisoc instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. 

- Na żołnierzy od lat patrzę z podziwem za ich zdyscyplinowanie, odwagę i lojalność. Dziś miałem okazję przyglądać się ćwiczeniom medycyny pola walki, w których uczestniczą mundurowi ze 112 blp z Oświęcimia. Utwierdza mnie to w przekonaniu iż są to osoy na które w razie konieczności wszyscy możemy liczyć -podsumowuje Zastępca Burmistrza Trzebini Tomasz Żołądź.