Staropolska Biesiada Rodzinna i Dzień Dziecka w Sieniawie | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Staropolska Biesiada Rodzinna i Dzień Dziecka w Sieniawie

17 czerwca 2022
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

W letni dzień 12 czerwca przy zabytkowym sieniawiańskim dworku spotkali się mieszkańcy Sieniawy i nie tylko, aby świętować dzień dziecka, biesiadować i zobaczyć postępy w rewitalizacji całego zespołu parkowo-dworskiego, która trwa od 2017 roku. Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie.

Wszystko rozpoczęło się mszą świętą odpustową z poświęceniem lilii i chlebków - to tradycja związana z postacią św. Antoniego z Padwy, którego wspomnienie kościół katolicki obchodzi właśnie w czerwcu. Była to również okazja do zwiedzenia zabytkowego XVIII-wiecznego kościoła pw. św. Antoniego w Sieniawie, dawnej przydworskiej kaplicy.

Na dziedzińcu dworskim rozstawiono scenę, na której można było podziwiać występy artystyczne zespołów lokalnych i gościnnie przybyłych do Sieniawy. Wystąpili: Mali Śwarni z Nowego Targu, Bystry Potok z Kacwina, Małe Klimki z Zakopanego, Młode Podhale działające przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, zespół regionalny z Sieniawy, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Tenczyn, Mażoretki Alena z Raby Wyżnej  oraz Mażoretki Arva z Podwilka i Naprawy.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje nie tylko dla dzieci. Była wystawa staropolskich strojów dworskich. Odbywały się warsztaty rzemieślnicze, ceramiczne, malarskie, edukacyjne i  taneczne. Dzieci miały możliwość poznania gier i zabaw z dawnych czasów oraz przejażdżki bryczkami.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zorganizowało grę terenową, a Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP ,,Błyskawica” udostępniła swoje zabytkowe pojazdy wojskowe, które można było obejrzeć z bliska.

Wydarzenie było współorganizowane przez Powiat Nowotarski oraz objęte patronatem Starosty Nowotarskiego Krzysztofa Fabera.