Polsko - słowackie Święto Konia - kolejna odsłona | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Polsko - słowackie Święto Konia - kolejna odsłona

25 maja 2021

Całkiem niedawno Powiatowe Centrum Kultury w Nowym prezentowało film o podkuwaniu koni. Kolejną odsłoną projektu pt.: "Polsko - słowackie święto konia" jest film prezentujący budowę pojazdu konnego jakim są sanie konne. O saniach opowiada Jan Bieniek z Bukowiny Tatrzańskiej, który jest znanym artystą, gawędziarzem, aktorem amatorskiego teatru, a przede wszystkim jest bardzo dobrym stolarzem i twórcą ludowym. Gotowe sanie wykonane przez Jana Bieńka sfilmowane zostały natomiast dzięki uprzejmości Wojciecha Buckiego z Bukowiny Tatrzańskiej, który udostępnił swoją kolekcję pojazdów konnych.

Film jest kolejnym elementem mikroprojektu pt.: "Polsko - słowackie święto konia" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Wkrótce zaprezentowany zostanie ostatni film z tej serii. Będzie to wykład pt. Koń w tradycji i rzemiośle na pograniczu polsko - słowackim.

Film Sanie dostępny na youtube

Opis filmu

W tle zielone łąki i Tatry częściowo przykryte śniegiem. O swojej pasji  do wykonywania  sań góralskich opowiada Jan Bieniek, który wykonuje sanie od ponad 20 lat.

Minuta 1:16 do 1:40 pokazane są piękne rzeźbione sanie.

Minuta 1:41 Jan Bieniek opowiada o tradycyjnym wykonywaniu sanek.

Minuta 2:15 Pokazana jest praca przy obróbce drewna w pracowni, wykrawane są elementy z których  tworzy się sanki góralskie,  przerywana wypowiedziami  na temat poszczególnych elementów drewnianych.

Minuta 4:50 zimowa sceneria w tle muzyka góralska. Pokazane liczne tradycyjne sanie góralskie ciągnięte przez konie – parada gazdowska.

Minuta 7:24 Jan Bieniek opowiada o wybieraniu odpowiedniego drewna na sanie i o tym jak idealnie dopasować elementy, by później po okuciu przez kowala były solidne. Pokazuje poszczególne elementy sań opisując ich funkcje.