Odmrażanie kultury | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Odmrażanie kultury

3 czerwca 2020
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny patrzy z nadzieją w przyszłość i  przygotowuje się do reaktywacji działalności zespołu Baroque Collegium 1685 oraz realizacji swoich międzynarodowych przedsięwzięć .

Epidemia dała się nam, podobnie jak wielu artystom we znaki. Najboleśniejsze było odwołanie koncertu z Kantatami Bacha, który miał się odbyć 22 marca w Warszawie na zaproszenie Uniwersytetu Warszawskiego.   Kiedy wszystko było już dopięte na ostatni guzik, przyszła wiadomość z Warszawy  o odwołaniu, z wiadomych przyczyn,  wszelkich imprez i koncertów. Na szczęście nasz  koncert nie został anulowany ale przełożony i liczymy na to, że nowy termin, 3 września okaże się realny. Nasze projekty są  oparte o współpracę międzynarodową, a to w obecnej sytuacji wciąż grupa dużego ryzyka organizacyjnego.- przyznaje Agnieszka Żarska, założycielka, dyrektor artystyczny i dyrygent Baroque Collegium 1685.

Stowarzyszenie pozyskało środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację swoich flagowych projektów. Tegoroczna edycja Festiwalu Barokowe Eksploracje jest zaplanowana w terminach sierpniowych i wrześniowych. Będzie wyjątkowa, gdyż wszystkie wydarzenia zostaną utrwalone a następnie retransmitowane w sieci, co może okazać się szczególnie istotne w przypadku, gdyby zorganizowanie koncertów w tradycyjnej formie okazało się niemożliwe.

Odbędzie się też druga edycji Barokowych Wokalnych Kursów Mistrzowskich, adresowana do studentów  wydziałów wokalnych oraz do zawodowych śpiewaków. Tegoroczne Klasy Mistrzowskie poprowadzą znakomitości międzynarodowej sceny barokowej - Olga Pasiecznik i Peter Kooij, który ponownie odwiedzi Szczawnicę i będzie kontynuował współpracę artystyczną z zespołem Baroque Collegium 1685. 

Ponadto w październiku realizowany będzie projekt pn. „Baroque Collegium 1685 w sieci”, który uzyskał dofinansowanie w ramach prestiżowego programu Ministra Kultury - Kultura w sieci. W  ramach projektu powstanie wysokiej jakości nagranie audio/video obszernych fragmentów Oratorium Saul G.F.Haendla z Peterem Kooijem w roli tytułowej, które miało swoją premierę w Warszawie w 2019 , w ramach Festiwalu Dramma per musica. Zespół czeka też wyjazdowy koncert z Kantatami J.S.Bacha, który jako wydarzenie specjalne, zagości w ramach Bydgoskiej Sceny Barokowej.

Tekst i fot.: Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny