MAŁOPOLSCY TERYTORIALSI PODCZAS ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

MAŁOPOLSCY TERYTORIALSI PODCZAS ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

16 sierpnia 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Silna Biało-Czerwona – pod takim hasłem od 12 do 15 sierpnia 2023 r. Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej nad bolszewikami Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach historii zapisała się jako "Cud nad Wisłą" 

 

Po 3 latach do Warszawy powróciła wielka defilada. W uroczystości bierze udział blisko 2 tys. żołnierzy, 200 jednostek nowoczesnego sprzętu czołgi Abrams i K2, armato haubice Krab K9, przeciwlotnicze zestawy Patriot, sprzęt rakietowy HIMARS, saperskie pojazdy minowania narzutowego BAOBABY, samobieżne moździerze RAK, ROSOMAKI oraz 92 statki powietrzne samoloty FA-50, F16, drony bezzałogowe Bayraktar.

11 MBOT podczas obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Placu Matejki w Krakowie wystawiała kompanie honorową.

Żołnierze! Każdego dnia, ramię w ramię z Sojusznikami pełnicie swoją służbę dla naszego bezpieczeństwa. Rodacy są Wam wdzięczni za odwagę, profesjonalizm i poświęcenie. Wszyscy murem stoimy za Wami i poprzez udział w Święcie Wojska Polskiego dziękujemy Wam” - napisał w liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Obchody były okazją do przybliżenia lokalnej społeczności uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy. Na stoiskach promocyjnych małopolskich Terytorialsów można było zobaczyć m.in. karabinki GROT, moździerze LMP-60, celowniki termowizyjne czy hełmy HP-05, motocykl YAMAHA oraz quad POLARIS. W trakcie tych wydarzeń intensywnie pracowali także rekrutrzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przyjmowali wnioski o powołanie do służby. 

WOT to najmłodszy 5 rodzaj SZ RP, który został już sprawdzony w wielu sytuacjach. W pierwszych dniach od rozpoczęcia utworzenia braliśmy udział przy wsparciu PSP w usuwaniu skutków powodzi. Następnie nasi żołnierze wspierali policję w wielu akcjach poszukiwawczo – ratowniczych. Od września 2021 codziennie kilkaset Terytorialsów wspiera operację Straży Granicznej w ochronie granicy Polski przed działaniami hybrydowymi i nielegalnymi przekroczeniami imigrantów na odcinku z Białorusią. Wspólnie z wojskami operacyjnymi, funkcjonariuszami policji i SG prowadzimy piesze i kołowe patrole dzienno – nocne. W prowadzenie obserwacji zaangażowane są też grupy Bezzałogowych Statków Powietrznych. W ochronę granicy zmianowo zaangażowane są wszystkie brygady z całej Polski. Od lutego 2022 r. żołnierze WOT po napaści Rosji na Ukrainę nieśli pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy musieli uciekać z własnego kraju. Obecnie w WOT służy ponad 37 tys. żołnierzy, w tym ok. 20% to kobiety. Średnia wieku to 32 lata.