„Goszcz” najlepszy w tegorocznym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Goszcz” najlepszy w tegorocznym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

31 marca 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Rozstrzygnięto Jubileuszową 10-tą edycję Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowanego już od wielu lat przez Polsko-Niemieckie Forum Podhale. 25 marca mury auli szkolnej I LO w Nowym Targu gościły najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów całego Podhala, Spisza i Orawy.
18 drużyn stanęło w szranki, w których wykazać należało się rozległą wiedzą sięgającą od znajomości autorów utworów muzycznych z wielu epok, przez fragmenty utworów pisarzy „Burzy i naporu”, aż po wiedzę o ilości medali zdobytych przez Niemcy, Austrię i Szwajcarię w ostatnich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Przyznać trzeba, że wśród uczestników były osoby, których wiedzy nie powstydziłby się niejeden znawca krajów niemieckojęzycznych.
Rywalizacja od początku była zaciekła, a walka o prowadzenie już od pierwszego pytania rozegrała się między drużyną LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu, a drużyną LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem. Zespoły te szły „Kopf an Kopf” („łeb w łeb” przyp. autor) by dosłownie w ostatniej rundzie, w ostatnim pytaniu rozstrzygnąć na swoją korzyść ten wspaniale zorganizowany konkurs. Laureatami została drużyna nowotarskiego „Goszcza” w składzie Paulina Salamon, Alicja Zoń i Anna Mróz, które popisały się wspaniałą wiedzą i fenomenalną taktyką. Nauczone porażką sprzed roku, gdy w tym samym momencie przegrały o kilka punktów, tym razem w ostatecznej rozgrywce okazały się najlepsze. Drugie miejsce zajęła więc drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera z Zakopanego, natomiast trzecie – drużyna I Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu. Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom biorącym udział w finale. Słowa uznania należą się również nauczycielom, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie uczniów jak i organizatorom za przygotowanie samego konkursu.
Oficjalnego rozpoczęcia imprezy dokonała pani Krystyna Kołodziej – wiceprezes Zarządu Polsko-Niemieckiego Forum „Podhale”, głównego organizatora konkursu. Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością Burmistrz Nowego Targu – Pan Marek Fryźlewicz, a z ramienia Nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie - Pani Wizytator Maria Głuszak.
Pierwszy raz finał tejże imprezy odbył się w murach najstarszej szkoły na Podhalu, w tym roku obchodziła będzie ona 110-lecia swojego istnienia. Wielce prawdopodobnym jest, że konkurs zagości tu na dłużej.

Tekst i zdjęcia: LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu.