Dokumentacja zasobów dziedzictwa kultury pasterskiej. Tradycyjne budowle i artefakty | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Dokumentacja zasobów dziedzictwa kultury pasterskiej. Tradycyjne budowle i artefakty

7 listopada 2022
Zdjęcie 1

W imieniu Fundacji Przestrzenie Dziedzictwa i współorganizatorów projektu serdecznie zapraszamy do odwiedzenia najnowszej wystawy online  poświęconej dziedzictwu kultury pasterskiej zachowanej w budowlach i artefaktach dotyczących pasterstwa zatytułowana  ,,Dokumentacja zasobów dziedzictwa kultury pasterskiej. Tradycyjne budowle i artefakty”

 Bezpłatny dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/1200

Wystawa prezentuje wybrane konteksty związane z dziedzictwem pasterskim na terenie zachodnich Karpat łącząc fotografie z oryginalnymi tekstami.  Materiał w tej formie jest po raz pierwszy prezentowany szerszej publiczności.

Wystawa podzielona jest na cztery części: Dziedzictwo dawnych pasterzy,  Współczesne bacówkiBudynki i ogrodzenia gospodarcze i Artefakty  na szałasie. Poprzez ukazanie budowli obecnych i dawnych pasterzy oraz wybranych artefaktów związanych z tą profesją wystawa popularyzuje zanikający świat kultury pasterskiej, jego  dziedzictwo, wskazuje też przemiany dokonujące się w nim obecnie. Przedstawiany materiał pochodzi z różnych regionów polskich Karpat i z wielu szałasów.  Wystawa online prezentuje łącznie 42 ilustracje, a każdej z nich towarzyszy obszerna narracja wyjaśniająca różne aspekty tego dziedzictwa. Teksty zawierają informacje pochodzące  z rozmów i obserwacji życia współczesnych pasterzy działających w Tatrach, na Podhalu, na Spiszu, na Orawie i w Beskidach.

Wystawa zaciekawi szeroki krąg osób interesujących się dziedzictwem kulturowym zarówno pasterstwa, jak i Karpat. Jest też doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży,  poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii  i dziedzictwie tej niegdyś jednej z najważniejszych profesji,  tworzącej bogatą kulturę tradycyjną na terenach górskich w Polsce.

Organizację wystawy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ,,Kultura ludowa i tradycyjna 2022”.  Wirtualna wystawa została przygotowana przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa przy udziale współorganizatorów:  Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego  w Zakopanem, Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle, Gminnego Centrum  Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce.

Pliki do pobrania