Raport Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dn. 28 września br. | Wiadomości

Strona główna

Raport Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dn. 28 września br.

28 września 2017
Zdjęcie 1

Nowy Targ. Awantura na Topolowym.

Nowotarscy funkcjonariusze dokonali zatrzymania 5 mieszkańców Nowego Targu, którzy w trakcie interwencji dokonali naruszenia nietykalności cielesnej oraz gróźb wobec interweniujących policjantów.

Do zdarzenia doszło w dniu 25 września 2017 roku po godzinie 17:00 w Nowym Targu na osiedlu Topolowym. Funkcjonariusze nowotarskiej komendy podjęli interwencję wobec kilkuosobowej grupy, która według zgłoszenia spożywała alkohol i paliła narkotyki. W trakcie legitymowania grupa osób stała się agresywna wobec policjantów podejmujących czynności służbowe dokonując ich znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej, kierowania gróźb celem odstąpienia od czynności zatrzymania, kopania oraz rzuciła butelką w policjantów. Na miejsce policjanci wezwali wsparcie. Z uwagi na dynamicznie zmieniający się przebieg interwencji i agresywne zachowania całej grupy osób, policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu najbardziej agresywnego 23-latka. W trakcie zatrzymywania 23-latka, pozostała grupa osób podjęła próbę odbicia zatrzymywanego. W trakcie eskalacji agresji doszło do przepychanek między policjantami, a agresorami. Interweniujący policjanci użyli w stosunku do zatrzymanych środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających, pałki, kajdanek i tasera. W wyniku czego zatrzymanych zostało 5 osób w wieku od 20 do 32 lat mieszkańców Nowego Targu, którzy zostali osadzeni w policyjnym areszcie do dyspozycji prokuratury. Dwie kolejne osoby, które brały udział w zajściu zostały zatrzymane w dniu  26 września 2017 roku. W toku przesłuchań wszyscy zatrzymani przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia, wyrazili skruchę i chęć dobrowolnego poddania się karze.

Wobec najbardziej agresywnego 23-latka Sąd Rejonowy w Nowym Targu na wniosek nowotarskiej prokuratury zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Pozostali zatrzymani otrzymali środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozorów policyjnych.