Program Cyfrowanie w Pieninach | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Program Cyfrowanie w Pieninach

22 kwietnia 2021

Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” rozpoczęło projekt dofinansowany z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację zadania pn. „Cyfrowanie w Pieninach” realizowany w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Kultura ludowa i tradycyjna-2021.

Projekt zakłada przeprowadzenie zajęć szkoleniowych z zapomnianego już rękodzieła ludowego z zakresu ręcznego szycia, cyfrowania (wyszywania haftowania) elementów męskiego stroju pienińskiego. W zakres zajęć będzie wchodziła także nauka zdobienie aplikacjami części stroju góralskiego oraz nagranie filmu promocyjno-edukacyjnego. Projekt ma za zadanie przekazane w bezpośredni sposób wiedzy i umiejętności młodym osobom szczególnie zainteresowanym praktyczną kontynuacją tradycji rękodzielniczych w regionie pienińskim. Cyfrowanie stroju jest w naszym regionie unikatowe i grozi całkowitym zanikiem.

Po przeprowadzonej rekrutacji, do zajęć szkoleniowych zostały zakwalifikowanych 5 młodych osób, które pod czujnym okiem Mistrza będą się uczyć trudnej sztuki cyfrowania.

Zajęcia prowadzone są w Galerii Jana Kubika w Krościenku nad Dunajcem do listopada 2021r na zasadzie Mistrz i Uczeń. Udział w zajęciach jest bezpłatny a prowadzi je Pan Jan Kubik.

W ramach projektu zostanie także wykonany film promocyjno-edukacyjny mający na celu pokazanie procesu wytwarzania regionalnych strojów. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Komunikat prasowy LGD “GORCE-PIENINY”

 

Organizator warsztatów:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”

Ul. Rynek 32, 34-450 Krościenko n. Dunajcem