Piknik Zdrowia na nowotarskim Rynku | Wiadomości

Strona główna

Piknik Zdrowia na nowotarskim Rynku

11 czerwca 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

5 czerwca 2018 r. na nowotarskim Rynku odbył się Piknik Zdrowia zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia ph. „Zdrowie dla wszystkich”. Głównym Organizatorem akcji był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, które udzieliło również wsparcia finansowego, dzięki czemu organizacja Pikniku była możliwa, Medical Clinic Podhale,  Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ,  Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu, Krwiodawstwo HDK Kropla, OKO TEST-Centrum Okulistyczne, Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu.

W ramach pikniku prowadzone były bezpłatne badania  i konsultacje specjalistyczne, m.in. spirometria, pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar ciśnienia w oku, konsultacje okulistyczne,  porady dietetyczne, bezpłatne terapie manualne i konsultacje z fizjoterapeutą. Medical Clinic Podhale oprócz badań zapewnił również atrakcje związane z urodą, oferując bezpłatne konsultacje z kosmetologiem, a z zabiegów kosmetycznych - drenaż limfatyczny twarzy. W Ratuszu zorganizowano punkt krwiodawstwa oraz stanowisko Oko-Testu z poradami i badaniami okulistycznymi.  Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu  oprócz badań profilaktycznych w wykonaniu studentów Instytutu Nauk o Zdrowiu ( pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego) prezentowała  zabiegi z zakresu pielęgnacji skóry, połączone z masażem dłoni , a także masaż kręgosłupa oraz pokaz i naukę udzielania i pomocy przedmedycznej. Podczas Pikniku Zdrowia, badaniu poziomu cukru we krwi wykonywanym przez studentów poddało się  126 osób.  Badanie ciśnienia CTK wykonano 123 osobom.

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zapewnił konsultacje i porady lekarskie. Na temat profilaktyki chorób serca konsultacji medycznych i porad lekarskich udzielali: znany kardiolog dr n.med. Artur Klecha i Pani dr Maria Cetera. Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu wykonał 50 pomiarów ciśnienia tętniczego krwi . Można było również uzyskać informację na temat projektów unijnych, w których Szpital bierze udział. Pierwszy: Profilaktyka raka jelita grubego i drugi dotyczący rehabilitacji ruchowej, jak również zapoznać się z innymi działaniami prozdrowotnymi szpitala. Rozdysponowano 300 ulotek dotyczących kolonoskopii i rehabilitacji.
Liczba osób chętnych do skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji była spora. Przed namiotami, w których prowadzone były badania, gromadziły się kilkuosobowe kolejki.

Z badań, konsultacji i porad prowadzonych przez lekarzy z Centrum Okulistycznego Oko-Test skorzystało ok. 100 osób, u których również wykonano pomiar ciśnienia w gałce ocznej.

Punkt Krwiodawstwa HDK Kropla zarejestrował 20 chętnych do oddania krwi, ale z przyczyn zdrowotnych tylko 12  osób spośród zarejestrowanych, mogło w tym dniu oddać krew.

W namiocie Medical Clinic dzieci mogły skorzystać z atrakcji w postaci malowania twarzy , animatorzy w kąciku gier organizowali gry i zabawy z nagrodami. Dla dorosłych przewidziano 10 voucherów o wartości 200 zł do wykorzystania na zabiegi rehabilitacyjne w klinice. Fitnes CF Podhale zaprezentowało pokaz zumby i inne formy aktywności fizycznej. Leśnicy
z Nadleśnictwa Nowy Targ – Lasy Państwowe, odpowiadali na pytania związane z ochroną przyrody, rozdawali również sadzonki jodełek , modrzewia i buka.

Uczniowie  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu, częstowali przechodniów jabłkami i zachęcali do poddania się badaniom. Rozprowadzali również materiały edukacyjne przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Targu ( m.in. ulotki dot. chorób odkleszczowych, WZW typu C, profilaktyki uzależnień od narkotyków i tytoniu, bezpiecznego wypoczynku). Łącznie rozdysponowano 800 ulotek. Stoisko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu odwiedziło ok. 80 osób.

Wykonano 20 badań przy użyciu smokerlyzera. Odwiedzający stoisko PSSE mogli także sprawdzić na własnej skórze w jaki sposób zachowuje się człowiek po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Było to możliwe dzięki zastosowaniu  alkogogli i narkogogli które symulują obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, problem określenia kierunków, zniekształcenie widocznego obrazu, zmiany w ocenie odległości czy podwójne widzenie.

Na scenie prezentowane były występy dzieci i młodzieży. Przedszkolaki z Przedszkola Liwlandia w Nowym Targu zaprezentowały występ wokalno-taneczny, Miejski Ośrodek Kultury również przedstawił swoich podopiecznych w  występach wokalno-tanecznych. Bolesław Bara, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury prowadził ze sceny dialog z publicznością oraz organizował konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych.  Uczniowie ze szkoły Podstawowej Nr 2 im. M. Kopernika w Nowym Targu zaprezentowali przedstawienie pt. „Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrów jak ryba”, a uczniowie z II LO i Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowym Targu, zapewnili atrakcję w postaci występu zespołu rokowego i występów wokalnych.

Ponadto w ramach Pikniku w dużym namiocie gastronomicznym swoje stoiska rozstawili piekarze, producenci wędlin, nowotarska mleczarnia i inni lokalni przedsiębiorcy (Piekarnia Trzcińscy, Piekarnia Żarneccy, Firma Kabanos, Małopolska Regionem Ziół- Gospodarstwo Agroturystyczne Andrzej Mikołajewicz, Zakład Mleczarski w Nowym Targu, Bar Rumcajs Nowy Targ, Iwona Arendarczyk – Ciastkarnia,  Herbaty Świata, Bar Łan,  Lila Vanilla, Maciej Koźlakowski uczestnik Master Chefa), którzy prezentowali swoje produkty oraz zapraszali do ich degustacji. Maciej Koźlakowski uczestnik Master Chefa  prowadził z dziećmi warsztaty, podczas których dzieci przygotowywały desery.        

Szacunkowo w Pikniku wzięło udział około  800 osób.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu serdecznie dziękuje współorganizatorom i partnerom za pomoc w organizacji IV edycji Pikniku Zdrowia.

 

Tekst: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu.
Zdjęcia: Anna Gajda.