Otwarcie wystawy pt.: OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI „Biało – Czerwony Szlak – Moja Niepodległa” | Wiadomości

Strona główna

Otwarcie wystawy pt.: OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI „Biało – Czerwony Szlak – Moja Niepodległa”

3 sierpnia 2018
7
1
2
3
4

Uroczyście otwarto wystawę OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI „Biało – Czerwony Szlak – Moja Niepodległa” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Od 2 sierpnia wystawa znajduje się w Nowym Targu przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Inauguracji wystawy dokonał Starosta Powiatu Nowotarskiego – Krzysztof Faber, który przywitał wszystkich zgromadzonych i przypomniał jak ważne jest przekazywanie i pielęgnowanie historii szczególnie w roku, w którym przypada jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Wystawa, którą dziś otwieramy przedstawia historie wybitnych polityków i działaczy, ale uświadamia również, że było wiele dróg do niepodległości, nie tylko walka zbrojna i powstania, ale również praca organiczna i znakomita droga dyplomacji.”

Następnie głos zabrała Pani Cecylia Radoń – Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, która opowiedziała co zainspirowało IPN do przedstawienia właśnie tych postaci historycznych - „Jest wśród nich artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili sie przynależnością społeczną i religią, urodzili sie pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć sie wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości".  

Po obejrzeniu wystawy na sali obrad dr Marcin Chorązki historyk archiwista i edukator wygłosił wykład okolicznościowy bardziej szczegółowo przybliżając zgromadzonym sylwetki: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Na spotkaniu obecni byli radni Powiatu Nowotarskiego, radni Miasta Nowy Targ, przedstawiciele Nowotarskiej Grupy Mieszkańców „Pamięć” oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej  i Komendy Policji w Nowym Targu.

Wystawę w Nowym Targu będzie można oglądać do 14 sierpnia.