Otwarcie wystawy „Ej zagrojcie dudzicki...” w Muzeum Orkana | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Otwarcie wystawy „Ej zagrojcie dudzicki...” w Muzeum Orkana

6 października 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

3 października w starym kościółku – siedzibie Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy instrumentów ludowych wykonanych przez znakomitego muzykanta Piotra Majerczyka pt. „Ej zagrojcie dudzicki…”. Zgromadzonych gości powitał Dyrektor Muzeum Zbigniew Wójciak. Następnie słowo wstępne wygłosił prof. Zbigniew J. Przerembski z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który przybliżył wielowiekową tradycję i historię dud - instrumentu spotykanego w wielu kulturach tradycyjnych oraz sylwetkę konstruktora dud podhalańskich Piotra Majerczyka „Tyrlity”. Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli na otwarcie byli starosta nowotarski Krzysztof Faber, posłanka Anna Paluch, ks. dr Stanisław Kowalik – proboszcz Ochotnicy Górnej i kapelan Związku Podhalan, ks. Paweł Skowron – proboszcz parafii w Chabówce, Aleksander Smaga z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, dr Justyna Laskowska - Otwinowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Marek Traczyk – prezes Stowarzyszenia Kultury i Ludowej, Joanna Lelek Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce – Zdroju a także Piotr Kolecki i Katarzyna Ceklarz ze Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec i inni. Podczas wernisażu wystąpili również przyjaciele Piotra Majerczyka – muzykanci z całego Podhala – m. in. Bartłomiej Koszarek – Dyrektor Bukowińskiego Centrum Kultury z Bukowiny Tatrzańskiej, Andrzej Budz z Dębna Podhalańskiego, Piotr Haza z Olczy, Krzysztof Gocał z Zębu, oraz Maciej Gąsienica Mracielnik z Zakopanego a także orawska Kapela Marcina Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej i Jakub Rusiecki z Rabki.

Wystawa prezentuje zarówno instrumenty będące dziełem Piotra Majerczyka „Tyrlity” jak i klimat jego pracowni, poprzez zaaranżowanie stołu konstruktora instrumentów. Etapy pracy nad dudami  ilustrują fotografie autorstwa Jana Cieplińskiego oraz fotografie ze zbiorów Muzeum autorstwa Natalii Klęsk. Oprawę multimedialną wystawy stanowi film dokumentalny, który powstał w ramach projektu "Rzemiosło tradycyjne i przemysł wiejski Karpat Polskich" realizowanego w 2016 r. przez nasze Muzeum emitowany z kineskopowego telewizora (użyczonego do wystawy przez Panów Ryszardów z MPGK z Rabki – za co serdecznie dziękujemy). Koncepcja i realizacja wystawy: Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk.

Wystawę można obejrzeć w godzinach otwarcia Muzeum do listopada br. Film z wernisażu wystawy dostępny jest w zakładce: Multimedia/Wideo.

 

Tekst i zdjęcia: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.