Otwarcie rabczańskiego muralu | Wiadomości

Strona główna

Otwarcie rabczańskiego muralu

10 lipca 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Malunki muzyczne zawitały do Rabki by stworzyć niezwykły mural inspirowany lokalnymi historiami o muzyce i muzykantach. Tematem przewodnim stali się kolędnicy, o których chętnie opowiadali nam informatorzy podczas przeprowadzonych wraz z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - Zdroju badań terenowych. W ramach projektu zrealizowano również dwudniowe warsztaty dla dzieci, które odbyły się w gościnnych progach Akademii Malarstwa na Szkle w Muzeum im. Władysława Orkana, podczas których poznać można było technikę tworzenia murali.

Rabczański mural jest jednym z murali realizowanych w tym roku w różnych regionach Polski w ramach projektu Malunki muzyczne. Autorką projektu i wykonawcą murali jest nasza rabczańska Czarli /Małgorzata/ Bajka.

Mural powstał na ścianie budynku przy ul. Gilówka udostępnionej dzięki uprzejmości mecenas Renaty Sutor, która wraz z rodziną przybyłą również na otwarcie muralu. W uroczystym otwarciu uczestniczyli wszyscy wykonawcy: autorka projektu Czarli /Małgorzata/ Bajka, warsztatowicze mali i duzi z Rabki, spod Poznania a nawet z Irlandii, oraz muzealnicy Natalia Klęsk i Małgorzata Wójtowicz - Wierzbicka, które od początku uczestniczyły w projekcie. Tłumnie przybyli też mieszkańcy ul. Gilówka. Do tańca przygrywał p. Andrzej Przała i muzykanci nizinni z Łętowni. Mamy nadzieję, że udało nam się odczarować to miejsce dla wszystkich mieszkańców i zagości tam muzyczny nastrój. Zapraszamy do oglądania i podziwiania.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Tekst i zdjęcia: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - Zdroju.