Nowotarskie obchody Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Nowotarskie obchody Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę

18 września 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Uroczystości  organizowane przez Starostwo Powiatu Nowotarskiego,  Urząd Miasta Nowy Targ i Powiatowe Centrum Kultury  rozpoczęły się mszą w kościele św. Katarzyny w intencji pomordowanych na wschodzie. Mszę  w oprawie Miejskiego Chóru Gorce pod dyrekcją Doroty Żmudy sprawowali księża z Nowotarskich Parafii: Zbigniew Płachta, Henryk Paśko, Władysław Zązel, Mieczysław Łukaszczyk. Po niej poczty sztandarowe, delegacje samorządowców powiatowych i miejskich, kombatantów, policji, wojska, straży pożarnej, harcerzy, stowarzyszeń, instytucji, organizacji i szkół przemaszerowały ze sztandarami pod Krzyż Katyński.  Odczytane zostały fragmenty wierszy „Sybir-tylko kwiaty” autorstwa Teresy Paryny oraz wiersz „Modlitwa” Wacława Kruka odnaleziony podczas ekshumacji ciała jego autora z mogiły katyńskiej. Szczególnie wybrzmiał Apel Poległych i nazwiska Podhalan zamordowanych na „nieludzkiej ziemi” oraz żołnierzy poległych w walce o niepodległość Ojczyzny. Urzędujący Członek Zarządu Karol Skrzypiec w swym przemówieniu przypominał, że 17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na całej długości naszej wschodniej granicy.  Stalin rozpoczął  realizowanie paktu Ribbentrop - Mołotow,  zakładającego podział i likwidację polskiego państwa. Sowiecka okupacja doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Doprowadziła do śmierci setek tysięcy Polaków. Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Poseł Edward Siarka w swym przemówieniu podkreślił, że:  „Od nas zależy, jaki będzie los Polski. Bądźmy w pełni świadomi, bądźmy w pełni odpowiedzialni, bądźmy ludźmi, którzy z historii wyciągają wnioski”.

 

W imieniu organizatorów uroczystości: Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Urzędu Miasta Nowy Targ oraz Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu dziękujemy: przedstawicielom Duchowieństwa, Parlamentu, Przedstawicielom Władz Powiatowych, Gminnych i Miejskich. Dziękujemy radnym wszystkich szczebli. Członkom Rodziny Katyńskiej, Kombatantom, Przedstawicielom Światowego Związku Armii Krajowej. Składamy podziękowania przedstawicielom wszystkich Stowarzyszeń, Szkół, Straży Pożarnej, Policji, Wojska i Harcerzom. Dziękujemy przedstawicielom działających w powiecie i mieście  instytucji. Zakładowi Gospodarczemu Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu. Dziękujemy Miejskiemu Chórowi „Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy za uświetnienie śpiewem Mszy Świętej.  Szczególne podziękowania składamy wszystkim członkom pocztów sztandarowych. Dziękujemy mieszkańcom Nowego Targu i Powiatu Nowotarskiego.

 

Państwa obecność na uroczystości była hołdem dla wszystkich Polaków zesłanych na wschód Obchodzony 17 września Dzień Sybiraka jest bowiem czasem pamięci o losach tych, którzy musieli opuścić ojczyznę i z dala od niej walczyć o zachowanie polskości.