„Myślący samochód - czujniki parkowania” | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Myślący samochód - czujniki parkowania”

19 grudnia 2011

Sześcioosobowa grupa uczniów z Technikum Mechanicznego nowotarskiego ZSTiP im. St. Staszica, pod opieką Pana Lesława Chorążego, od września 2011 r. pracowała nad projektem „Myślący samochód - czujniki parkowania”. Była to forma przygotowań do wyjazdu na miesięczny staż do szkoły Jobelmann w ramach projektu Leonardo da Vinci, który obejmował przygotowanie wystawy prezentującej nowoczesne systemy pojazdów samochodowych oraz realizację praktyki zawodowej.

Miesięczny pobyt stażowy w Stade w Niemczech rozpoczął się 6 listopada br. W pierwszej fazie projektu uczniowie pracowali z młodzieżą z Niemiec, co zaowocowało zamierzoną wymianą doświadczeń zawodowych. Zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy była kilkudniowa wystawa, podczas której wszyscy uczniowie i nauczyciele tamtejszej szkoły oraz zaproszeni goście mogli oglądać wykonane projekty oraz uzyskać odpowiedzi na ewentualne pytania dotyczące zasad działania sensorów deszczu, elektrycznych szyb oraz instalacji sygnalizacyjno- oświetleniowej.

Drugi etap projektu to zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych w naturalnym środowisku pracy. Technicy mechanicy z ZSTiP mieli możliwość uczestniczenia
w praktykach zawodowych odbywających się w tamtejszych serwisach
samochodowych, takich firm jak VW, VOLVO, HONDA, PEUGEOT a także w straży pożarnej. Dzięki temu nabyli nowe doświadczenia, a przy okazji sprawdzili swoje umiejętności zawodowe i językowe w praktyce, gdyż każdy z uczniów odbywał praktykę samodzielnie w innym miejscu.

Oprócz nauki i praktyki zawodowej młodzież brała udział w wielu wycieczkach zorganizowanych przez gospodarzy. Uczniowie zwiedzili Hamburg wraz z jego przepiękną starówką oraz dzielnicą spichlerzy a także słynne Muzeum Miniatur. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po rzece Elbie. Interesująca była wycieczka do nadmorskiej miejscowości Cuxhaven, gdzie uczniowie podziwiali Morze Północne w jesiennej aurze. Ponadto byli w Bremerhaven w Klimahaus oraz w Bremie w zakładach Mercedesa. W Stade, w którym mieszkali, zwiedzali zakłady produkujące aluminium oraz carbon.

Uczniowie bogaci w nowe doświadczenia, zaopatrzeni w certyfikaty i europassy, wrócili do Polski 4 grudnia.