Las Pamięci Jana Pawła II posadzono w Lipnicy Wielkiej. "To znak jego obecności" | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Las Pamięci Jana Pawła II posadzono w Lipnicy Wielkiej. "To znak jego obecności"

16 maja 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W Lipnicy Wielkiej, na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ, na ok. 20 arach posadzono sadzonki jodły i buka. To kolejny „Las Pamięci Jana Pawła II”, który posadzono na terenie Małopolski.

 

Sadzeniu towarzyszyło wspomnienie homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Nowym Targu w 1997 r. i wypowiedziana wówczas myśl papieża: „Przyroda jest darem, który Bóg nam powierzył i który musimy szanować”.

 

 
- Fragment z tamtego papieskiego nauczania został wybrany na motto przyświecające dzisiejszemu sadzeniu drzew oraz jako główna myśl, którą chcemy utrwalić i przekazać przyszłym pokoleniom – powiedział obecny w Lipnicy Wielkiej Michał Goś, zastępca dyrektora RDLP w Krakowie ds. Gospodarki Leśnej.

Wśród sadzących las w leśnictwie Stańcowa byli parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół, harcerze oraz przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych społeczności, Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji pozarządowych.

W sadzeniu wziął udział Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji. Powiat Nowotarski reprezentował Starosta - Krzysztof Faber.

- Akcja „łączą nas drzewa powstała z mojej inicjatywy dwa lata temu. Zastanawialiśmy się jak dotrzeć do społeczeństwa z dobrą ideą związaną z ochroną przyrody. Nasza akcja pozwala każdemu podjąć indywidualne działania na rzecz przyrody – mówił Edward Siarka, wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Ważne jest dla nas zarówno dziedzictwo przyrodnicze, jak i uczczenie pamięci Papieża Polaka. Sadzimy kolejny las w Małopolsce, która była Ojcu Świętemu szczególnie bliska – dodał wiceminister.

Wspólne sadzenie jodeł, buków, lip, wiązów odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej realizowanej pod hasłem „Łączą nas drzewa”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnej działalności na rzecz polskich lasów oraz zapoznanie się z gospodarką leśną i ochroną przyrody prowadzoną przez Lasy Państwowe.


Źródło: RDLP w Krakowie