Władze powiatu ostrzegają przed dopalaczami | Komunikaty | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Władze powiatu ostrzegają przed dopalaczami

17 lipca 2015
Zdjęcie 1

W związku z zagrożeniem zdrowia i życia po zetknięciu się z narkotykami nowej generacji tzw. „dopalaczami”, władze samorządowe powiatu nowotarskiego apelują, szczególnie do młodych ludzi, aby nie kupowali substancji niewiadomego pochodzenia oraz do osób dorosłych, aby zwracali uwagę na osoby niepełnoletnie i młodzież. Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji o pojawieniu się tzw. „dopalaczy” do najbliższej jednostki Policji.

Producenci i sprzedawcy środków psychotropowych, w tym „dopalaczy” kierują się tylko zyskiem, za nic mają ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć.

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy:

800 060 800 - Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym rozmowę o sprawach dla nich ważnych oraz kontakt w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja „Dzieci Niczyje”. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 - 20:00, pomoc online dostępna jest na stronie: www.116111.pl/napisz.

800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl.

800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

801 199 990 - Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomani

112 - Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

12 43 06 135 - Poradnia Monar Kraków

Informacje dot. środków psychotropowych nowej generacji, tzw. „dopalaczy” przygotowało Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.