Zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o oszustwo 76-letniej mieszkanki Waksmundu. | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o oszustwo 76-letniej mieszkanki Waksmundu.

28 stycznia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zatrzymali dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o oszustwo 76-letniej mieszkanki Waksmundu.

Do oszustwa doszło w środę tj.  9 stycznia br. Około godziny 15.00 do 76-letniej mieszkanki  Waksmundu  na telefon stacjonarny zadzwoniła  kobieta podająca się za jej wnuczkę. Następnie przekazała informację, że syn 76-latki miał wypadek i zabił na przejściu dla pieszych 15-letnią dziewczynę  z Niemiec.  Kobieta miała wpłacić kaucję w wysokości 120 tysięcy złotych, bo inaczej jej syn pójdzie  do więzienia na terenie Niemiec. Kobieta podająca się za policjantkę potwierdziła całe zdarzenie i poinformowała starszą Panią, że adwokat syna już wpłacił połowę kwoty tj. 60 tysięcy złotych, a ona musi wpłacić resztę sumy. Kiedy oszustka upewniła się, że kobieta posiada pieniądze przy sobie,  kazała natychmiast je przekazać czekającemu pod domem mężczyźnie, który miał być adwokatem syna. Kobieta przekazała wtedy 27-latkowi oszczędności swojego życia w kwocie 52 tysiące złotych. Kiedy zorientowała się, że to oszustwo niestety było już za późno.

Sprawą 76-latki zajęli się funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu.

Szczegółowa analiza zebranego materiału dowodowego  doprowadziła do zatrzymania już po kilkunastu dniach trzech osób podejrzanych o udział w oszustwie. W środę po północy (23.01.2019r.) w Krakowie policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 27 i 36 lat oraz 21-letnią kobietę. 27-latek, mieszkaniec Krakowa bez stałego miejsca zameldowania to fałszywy adwokat, który odebrał pieniądze od starszej Pani. 36-latek to mieszkaniec powiatu wielickiego i pełnił rolę kierowcy, a 21-latka to mieszkanka Łodzi. W piątek cała trójka została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszała zarzut oszustwa z art. 286 § 1 kk, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Obaj zatrzymani w przeszłości byli już karani za podobne przestępstwa, a w ubiegłym roku opuścili zakład karny, dlatego sąd może wymierzyć karę w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

W sobotę wobec podejrzanych mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy, a wobec kobiety dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

PAMIĘTAJ !

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj policję!!!