Raport Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dn. 23 marca br. | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Raport Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dn. 23 marca br.

23 marca 2018
Zdjęcie 1

Szaflary. Jechał na podwójnym gazie, bez uprawnień, aktualnych badań technicznych pojazdu i obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Nowotarscy policjanci w Szaflarach zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Mercedes, którego kierujący miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie, nie posiadał uprawnień do kierowania, aktualnego ubezpieczenia OC oraz aktualnych badań technicznych pojazdu.

W dniu 22 marca br. w trakcie przejazdu nieoznakowanym radiowozem ulicą Augustyna Suskiego w Szaflarach, policjanci z nowotarskiej komendy zwrócili uwagę na agresywny styl jazdy kierującego przed nimi mercedesem. Pojazd wjechał w zakręt z dużą prędkością, co spowodowało zarzucenie tyłu samochodu do osi jezdni. Wszystko wskazywało na to, że kierujący mercedesem może znajdować się pod wpływem alkoholu. W trakcie kontroli okazało się, że za kierownicą siedział 27-letni mieszkaniec Bańskiej Niżnej i nie posiadał prawa jazdy, które zostało mu zabrane kilka lat temu za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, obowiązkowego Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej oraz aktualnych badań technicznych pojazdu.  Ponadto po przebadaniu  mężczyzna miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. 27-latek został przewieziony do KPP w Nowym Targu, a policjanci za brak aktualnych badań technicznych  zatrzymali dowód rejestracyjny  mercedesa oraz za brak ubezpieczenia OC sporządzili pismo do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Mieszkaniec Bańskiej Niżnej teraz odpowie za swoje czyny.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi  grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Nowy Targ. 16-latek zatrzymany za posiadanie marihuany.

22 marca br. w godzinach wieczornych w Nowym Targu, policjanci zwrócili uwagę na zaparkowany pod jedną z galerii handlowych samochód osobowy marki Toyota, do którego kolejno wsiadali młodzi mężczyźni. W trakcie legitymowania 16-latek siedzący na tylnej kanapie zaczął się nerwowo zachowywać  i szybko odłożył na bok trzymaną w ręce zwiniętą kartkę papieru. Po sprawdzeniu okazało się, że w środku znajduje się marihuana – 0,58 grama. Chłopak został zatrzymany i przewieziony do siedziby KPP w Nowym Targu, a po wykonaniu czynności przekazany pod opiekę ojcu. Z uwagi na nieletniość sprawcy, 16-latek będzie odpowiadał przed Sądem Rodzinnym.

Mylne jest przekonanie wśród młodzieży, że posiadanie narkotyków tylko na własny użytek jest dozwolone. Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców powinny być pozytywne wypowiedzi na temat narkotyków, świadczące o akceptacji ich posiadania, czy  zażywania. Nietypowy zapach włosów i ubrania, nadmierna wesołość, przekrwione oczy, kaszel, zwiększony apetyt, zaburzenia koordynacji ruchowej powinny wzbudzić podejrzenia, że dziecko może palić miedzy innymi marihuanę. Znajdujące się w pokoju, czy w kieszeniach ubrań szklane fifki, bibułki, zapalniczka, czy foliowe torebki również powinny wzbudzić uwagę rodziców. Starajmy się bliżej interesować sposobem spędzania wolnego czasu przez swoje dzieci, bądźmy wyczuleni i nie bagatelizujmy nawet najmniejszych oznak sięgania po substancje odurzające.

Kto wbrew przepisom Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli przedmiotem czynu będzie znaczna ilość tych środków, zagrożenie karą wzrasta do lat 10. Z kolei przypadek mniejszej wagi zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.