Oczekiwanie na muzykę | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Oczekiwanie na muzykę

22 sierpnia 2012

Marek Leszczyński

Artysta malarz, pedagog, inicjator Plenerów Rodzinnych, regionalista. Urodził się w 1948 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Od lat mieszka i tworzy w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie). Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie (1967), a w 1976 roku obronił dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. Dania, Francja, Niemcy, USA, Kanada). Ilustrują też publikacje o charakterze popularyzatorskim i poetyckim.

Pierwsze obrazy muzyczne Marka Leszczyńskiego powstały ponad dwadzieścia lat temu („Duet”, „Łapanie muzy”, „Dwie muzyki”, „Koncert”). Kolejną, dużą serię prac przedstawiających młode dziewczęta z instrumentami artysta zaczął malować w latach 2006-2008. Bodźcem do podjęcia tematu był wyjazd na plener malarski do Jaworek w Pieninach, gdzie z powodzeniem funkcjonuje „Muzyczna Owczarnia” – kameralna scena koncertowa goszcząca najwybitniejszych twórców z Polski i świata. Prace o tej tematyce prezentowane były m.in. w ramach obchodów radzyńskich spotkań z muzyką poważną (Dni Karola Lipińskiego) oraz w lubelskiej Galerii Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.
Motyw ten kontynuowany jest do dziś. Najnowszy cykl malarski obejmuje wysmakowane kolorystycznie duety, tria, tercety i kwartety z muzykującymi postaciami na koniach.
Dodajmy, że muzyka pojmowana szerzej, jako dźwięki natury, obecna jest w dwóch innych seriach malarskich Marka Leszczyńskiego. Obrazy z derkaczami są rezultatem fascynacji miejscowością Hola na Lubelszczyźnie, dokąd w latach dziewięćdziesiątych artysta wyjeżdżał na wakacyjne plenery rodzinne. Z kolei „Rykowiska”, które swoimi korzeniami sięgają pobytów we wspomnianych Jaworkach, wyrosły z potrzeby zmierzenia się z tematem uznawanym przez specjalistów za kicz.