Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

30 października 2018

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu prowadzili wczoraj 29 października działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Powtarzane cyklicznie mają one na celu poprawę bezpieczeństwa w szczególności osób pieszych.

Troski życia codziennego i rozmyślanie o nich mogą spowodować „wyłączanie się” z bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego, co może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy, czy kierujący może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Podczas akcji nadzorem objęte są miejsca niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Policjanci zwracają uwagę, czy kierujący pojazdami zachowują się zgodnie z prawem w stosunku do pieszych i nie wymuszają pierwszeństwa przejeżdżając np. na czerwonym świetle, a także na osoby piesze, czy nie powodują sytuacji niebezpiecznych przechodząc na czerwonym świetle lub wchodząc nagle przed nadjeżdżający pojazd.

Jesień jest porą roku kiedy szybko robi się ciemno, dlatego bardzo w ważne jest bycie widocznym na drodze. Policjanci przypominają i zachęcają do noszenia odblasków nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ponieważ widoczny pieszy to bezpieczny pieszy.