Działania nowotarskich funkcjonariuszy z SOK i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Działania nowotarskich funkcjonariuszy z SOK i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

8 lutego 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Zadaniem priorytetowym funkcjonariuszy podczas trwania zimowych ferii jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym na terenie powiatu nowotarskiego. W tym okresie ruch na drogach jest bardzo wzmożony, dlatego policjanci prowadzą są różnego rodzaju akcje i działania profilaktyczne. W dniu 7 lutego br. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu realizowali wspólnie z funkcjonariuszami  SOK w Suchej Beskidzkiej oraz PKP Polskie Linie Kolejowe działania prewencyjne w rejonie przejazdu kolejowego w Szaflarach.

W ubiegłym roku na przejeździe kolejowym w Szaflarach doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęła młoda dziewczyna w trakcie egzaminu na prawo jazdy. We wrześniu dwie nastolatki urządziły sobie bardzo niebezpieczną zabawę polegającą na przebieganiu przez torowisko bezpośrednio przed nadjeżdżającym pociągiem. Podczas wspólnej akcji funkcjonariusze zwracali uwagę na prawidłowe zachowanie się w rejonie przejazdu kolejowego i stosowanie się zarówno przez pieszych, jak i kierujących do znaków i sygnałów drogowych. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń na przejazdach kolejowych jest niestosowanie się kierujących do znaku B-20 STOP, wjeżdżanie na przejazd kolejowy pomimo zbliżającego się pociągu, albo w sytuacji kiedy po drugiej stronie nie ma już możliwości kontynuowania jazdy lub wjeżdżanie na przejazd, kiedy półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Takie zachowania są szczególnie niebezpieczne, ponieważ w każdej chwili może nadjechać pociąg, a kierujący nie ma możliwości odpowiednio szybko zjechać z torowiska. Przekazywane przez funkcjonariuszy ulotki zawierały cenne informacje dotyczące zachowania się min. w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.  Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe zarządzane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały oznaczone żółtymi naklejkami, na których umieszczone są trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i numery awaryjne do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy numeru i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu należy dzwonić na numery służb technicznych. Tematy związane z  zagrożeniami wynikającymi z zabaw w rejonie torowiska, chodzenia po torowisku, przechodzenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz przy opuszczonych zaporach poruszane są również podczas spotkań profilaktycznych w szkołach.

To już kolejne wspólne działania w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych na terenie powiatu nowotarskiego. Kolejne prowadzone będą już za kilka dni, w najbliższy poniedziałek w Rabce-Zdroju.

 

 

Specjalista ds. informacyjno - prasowych

Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu

mł.asp.Dorota Garbacz