102 rocznica zaślubin Polski z Morzem | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

102 rocznica zaślubin Polski z Morzem

9 lutego 2022

10 lutego br. obchodzimy 102. rocznicę zaślubin Polski z Morzem. Z tej okazji Niepodległa zaprasza do korzystania z okolicznościowej wystawy pt. "Polska morska Niepodległa", która powstała we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem.

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski.

W 2020 r., w 100. rocznicę tego wydarzenia, Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem przygotowało okolicznościową wystawę "Polska morska Niepodległa". Ekspozycja składa się z 11 plansz przypominających najważniejsze fakty i postaci związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza: od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej.

Wystawa przeznaczona jest m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół, organizacji pozarządowych i wszystkich chcących świętować kolejną rocznicę zaślubin Polski z Morzem.  Wystarczy ją pobrać w wybranym formacie (JPG lub PDF) i wydrukować na dowolnym nośniku albo powiesić na swojej stronie internetowej ze strony https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polska-morska-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.