Indeks na Uniwersytet Papieski dla uczennicy II LO w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Indeks na Uniwersytet Papieski dla uczennicy II LO w Nowym Targu

13 października 2020

Karolina Kowalczyk uczennica klasy humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu została laureatką Konkursu o Indeks na studia oferowane przez Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W roku akademickim 2019/2020 Instytut Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie po raz kolejny zorganizował Warsztaty Historyczne, w których wzięło udział ponad 90 licealistów z województwa małopolskiego. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem “O tempora! O mores! O czasy! O obyczaje!”

W ramach spotkań odbywających się na Uniwersytecie Papieskim uczniowie wysłuchali wykładów na temat historii Kościoła w czasach PRL-u, konfliktu biskupa Stanisława z królem Bolesławem, nowożytnej emblematyki, kodu stosowanego przez Jana Matejkę na swoich obrazach, zobaczyli, że każda epoka ma twarz kobiety oraz poznali trudne losy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W częściach warsztatowych zmierzyli się z kalamburami na temat historii Polski, odkryli tajemnice Skałki, zaprojektowali emblematy, odszukali ukryte elementy na obrazach Jana Matejki, spacerowali po Krakowie śladami wielkich kobiet.

Uroczyste zakończenie Warsztatów Historycznych i konkurs miały miejsce 3 października 2020 r. Nagrody oraz indeks na studia lauretka odebrała z rąk ks. prof. dra hab. Jacka Urbana, Dziekana WHiDK oraz dra hab. Józefa Cezarego Kałużnego, Kierownika Warsztatów.

Uczestnictwo w Warsztatach pozwoliło na wzbogacenie wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętej humanistyki oraz niewątpliwie rozbudziło zainteresowanie środowiskiem uniwersyteckim.

Tekst i zdjęcie: II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu