III Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki | Wiadomości

Strona główna

III Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki

30 sierpnia 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Po raz trzeci „Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki” zorganizowano w dwa kolejne weekendy sierpnia. 13 sierpnia w Stadninie Koni Dworna w Rogoźniku odbyły się XI Gminne Zawody Jeździeckie noszące imię ks. prof. Józefa Tischnera. Zawody te odbyły się w ramach „III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki”.

W tym roku zawody rozpoczęły się konkursem ujeżdżenia KL.L1 o puchar Stadniny Koni Dworna. Następnie przeprowadzono jeszcze trzy konkursy w skokach przez przeszkody o puchar Sołtysa Rogoźnika, o puchar rodziny Tischnerów oraz o puchar Wójta Gminy Nowy Targ. Po zakończeniu każdego konkursu zwycięzcy otrzymali puchary oraz pamiątkowe flots. W trakcie trwania imprezy można było oglądać występ zespołu "Mali Gronkowianie" oraz pokaz strzelania z łuku w wykonaniu Wojciecha Mazurka.

Nie brakowało także tradycyjnego góralskiego jedzenia przygotowanego przez Koło Gospodyń z Rogoźnika oraz kiełbasek z grilla serwowanych przez strażaków. Jak co roku tradycyjnie odbyła się loteria fantowa, w której do wygrania był koń ufundowany przez Stadninę Dworna. Szczęśliwym posiadaczem konia została Marzena Krupa z Odrowąża.

Gośćmi zawodów jeździeckich byli m. in. Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Władysław Tylka, Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, proboszcz parafii w Rogoźniku ks. Andrzej Bukalski, prof. Marian Tischner z małżonką, sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , sołtys Ludźmierza Jacek Panek i sołtys Długopola Andrzej Bobek.

Wyniki:

Konkurs ujeżdżenia kl. L1 nr 1 o Puchar Stadniny Koni Dworna:

I miejsce Julia Pierwoła na koniu Jamajka z SK Dworna w Rogoźniku
II miejsce Katarzyna Kwak na koniu Pialotta z SK Dworna w Rogoźniku
III miejsce Martyna Fudala na koniu Hroby XII-1 z SK Dworna w Rogoźniku


Konkurs w skokach przez przeszkody nr 2 - 50 cm – zwykły o Puchar Sołtysa Wsi Rogoźnik:


I miejsce Daria Łojas na koniu Strzelec z KS Konsul - Kościelisko
II miejsce Martyna Fudala na koniu Hroby XII-1 z SK Dworna w Rogoźniku
III miejsce Milena Jarząbek na koniu Jaworina z SK Dworna w Rogoźniku


Konkurs w skokach przez przeszkody nr 3 - 80 cm - zwykły o Puchar Rodziny Tischnerów:

I miejsce Aleksandra Bachleda-Szeliga na koniu Lolek z KS Konsul - Kościelisko
II miejsce Idalia Kuliga na koniu Figo z KS Konsul - Kościelisko
III miejsce Paulina Śliwa na koniu Strzelec z KS Konsul - Kościelisko

Konkurs w skokach przez przeszkody nr 4 - 100 cm - dokładności z rozgrywką o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ:

I miejsce Justyna Domagała na koniu Pył z Rancza Zwierzyniec
II miejsce Aleksandra Bachleda-Szeliga na koniu Lolek z KS Konsul - Kościelisko
III miejsce Renata Komperda na koniu Fraktal z SJ Pro-Nati Ludźmierz

Dodatkowo przez Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zostały ufundowane nagrody w postaci bonów pieniężnych. Sponsor narody te wręczył najlepszym zawodnikom, którzy startowali na koniu rasy małopolskiej, a byli to:

w konkursie 50 cm:

- Milena Jarząbek na koniu Jaworina z SK Dworna w Rogoźniku

w konkursie 80 cm:

- Idalia Kuliga na koniu Figo z KS Konsul - Kościelisko
- Zuzanna Darowska na koniu Bajka z SK Łopuszna
- Mariya Kazachenko na koniu Dworna Pani z SK Dworna w Rogoźniku

w konkursie 100 cm:


- Justyna Domagała na koniu Pył z Ranczo Zwierzyniec

Podsumowanie:

Do udziału w zawodach zgłosiło się 27 zawodników z 7 klubów jeździeckich tj.: SJ Pro Nati Ludźmierz, KS Dworna Rogoźnik, Stajnia Neptuno, Stajnia Konsul Kościelisko, SK Łopuszna, Rancho Zwierzyniec, JO MŚK Keźmarok Ranč Čajka,
Głównym zwycięzcą loterii została Marzena Krupa z Odrowąża, która wygrała konia o imieniu Czipsi.

Niedziela 20 sierpnia przywitała wszystkich fatalna pogodą i rzęsistym deszczem. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski. Na Jego ręce przedstawiciele Rogoźnika, Starego Bystrego oraz zaprzyjaźnionego śląskiego Rogoźnika z Gminy Bobrowniki złożyli wieńce dożynkowe , dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bocheny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów, miód, oscypek, owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

W tym roku starostami dożynek byli Maria Fudala i Paweł Łaba z Rogoźnika oraz Teresa Zarycka i Andrzej Ligas ze Starego Bystrego. Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe zostały uroczyście przeniesione na teren stadionu sportowego, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.
Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek. W swoim przemówieniu sołtys podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej , wspólną modlitwę i słowo boże które skierował podczas tej mszy. Związkowi Podhalan oddział Stare Bystre podziękował za oprawę Mszy Św., za śpiew i muzykę góralską. Pocztom sztandarowym, harcerzom i zuchom podziękował za swoją obecność. W dalszej części swojego przemówienia sołtys powiedział:
- … Szczególne podziękowania należą się naszym przyjaciołom ze śląskiego Rogoźnika. Dziękuję Wam, że tu dzisiaj jesteście. Serce się raduje, że przyjechaliście do nas tak licznie i tak pięknie ubrani w swoje regionalne stroje. Dziękuje Wam, że wspólnie razem mogliśmy złożyć na ołtarzu dary z tegorocznych zbiorów.
Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest to dzisiejsze święto.
Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony. Jestem dumny , że w naszej miejscowości i w naszej parafii ta piękna dożynkowa tradycja jest cały czas tak pięknie pielęgnowana i kontynuowana. Podziękujmy również za okazałe bochenki chleba upieczone z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność. Świętujmy więc Dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu.


W dalszej części swojego wystąpienia sołtys Zubek powitał przybyłych gości: wójta gminy Jana Smarducha, zastępcę wójta gminy Bobrowniki Małgorzatę Bednarek , Ks. Andrzeja Bukalskiego - proboszcza Parafii Rogoźnik, Stanisława Barnasia – Prezesa Powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego a zarazem Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Tomasza Bednarka – radnego sejmiku śląskiego, Sołtysa Rogoźnika (gmina Bobrowniki) Andrzeja Szymanka wraz z Radą Sołecką i osobami towarzyszącymi, pięknie ubranych w regionalne stroje zespól regionalny „Rogożanki” z szefem artystycznym Panem Stanisławem Wodnickim na czele, sołtysa Starego Bystrego Andrzeja Ligasa, Monikę Pacyge – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku, Aniele Staszel – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Starem Bystrem , Teresę Zarycką – prezeskę Związku Podhalan oddział Stare Bystre, mieszkańców Starego Bystrego oraz wszystkich pozostałych przybyłych gości.

Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał wszystkich Rogoźnicanów. Podziękował im za wykonanie przepięknego wieńca dożynkowego. Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 1 do 60. Pomysłodawczynią rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos. Podziękował wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili sie w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

W dalszej części programu starości dożynek: Maria Fudala i Paweł Łaba przekazali włodarzowi Gminy Nowy Targ wójtowi Janowi Smarduchowi pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna. Zgodnie ze staropolską piękną tradycją wójt podzielił się tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami Rogoźnika, Starego Bystrego oraz z wszystkimi przybyłymi na tą uroczystość gośćmi.
- Niech to dzielenie chleba będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę. Niech nigdy i nikomu nie zabraknie w naszych domach chleba - powiedział na zakończenie swojego przemówienia wójt Jan Smarduch.

Tradycyjnie już co roku w trakcie uroczystości dożynkowych sołtys Kazimierz Zubek przekazuje statuetki z podziękowaniami za wielkie zaangażowanie, życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika.

W tym roku takie statuetki z podziękowaniami otrzymali:
1. Wójt Gminy Nowy Targ Pan Jan Smarduch.
2. Proboszcz Parafii Rogoźnik Ks. Andrzej Bukalski.
3. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
4. Druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniku.

Przekazując wójtowi Gminy Nowy Targ statuetkę z podziękowaniem sołtys powiedział:
- Panie wójcie. Dziękuję za coroczną pomoc finansową w zorganizowaniu Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki. Dziękuję za wielkie zaangażowanie , życzliwość i prace na rzecz społeczności Rogoźnika. Dziękuję za wielomilionowe inwestycje wykonane w ostatnich latach w naszej wsi. To między innymi dzięki Pana inicjatywie w ostatnich latach powstał długo oczekiwany przez mieszkańców chodnik przy drodze wojewódzkiej , wspaniały obiekt sportowo – rekreacyjny na którym tu dzisiaj wszyscy jesteśmy, piękny most na rzece Wielki Rogoźnik , ścieżka rowerowa i wiele innych drobniejszych inwestycji.
Jak wszyscy widzicie , obecnie realizowana jest wielka inwestycja drogowa w naszej wsi. Droga główna przez naszą miejscowość jest kompleksowo modernizowana, powstają nowe chodniki!
Już niedługo nasza miejscowość będzie bezpieczniejsza i jeszcze bardziej ładniejsza!
Na ukończeniu jest budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej z której już niedługo będą korzystać nasze dzieci, wnuki jak również cała społeczność naszej miejscowości.
Za to wszystko w imieniu wszystkich mieszkańców Rogoźnika bardzo serdecznie jeszcze raz dziękuję.


Po oficjalnej części programu wszyscy goście udali się do pobliskiej restauracji „Pod Skałką„ w Rogoźniku gdzie spożyli smaczny obiad. Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: zespół regionalny „Rogożanki„ z Rogoźnika (woj. Śląskie), zespół „Śtuderanci„ , góralskie zespoły regionalne „Turnie„ ze Starego Bystrego, „Zawaternik„ i „Ślebodni„ z Gronia i do łez śmieszył wszystkich kabaret „Truteń".

Punktualnie o godz. 13:00 na murawę boiska sportowego wybiegły drużyny „Skałki” Rogoźnik/Stare Bystre i „Korony” Piekielnik. Mecz był bardzo zacięty, w bardzo trudnych deszczowych warunkach atmosferycznych. Wynik meczu: 1-1.

Popołudniem odwiedziła uczestników III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki Sylwia Kozielec – aktualna Królowa Związku Podhalan Północnej Ameryki która przebywała na wakacjach w Polsce.
- Jest to dla nas wielki zaszczyt gościć Sylwie wśród nas. Gratuluję wyboru i cieszę się bardzo, że Królowa Związku Podhalan w Ameryce Północnej pomimo , że urodziła się w USA to pochodzenie ma z naszej parafii – tymi słowami powitał królową sołtys Zubek. Na pamiątkę tego spotkania sołtys Kazimierz Zubek przekazał Sylwii Kozielec obraz z widokiem kościoła parafialnego w Rogoźniku.

Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill, tradycyjne góralskie jedzenie, a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet. O wszystko zadbał lokalny samorząd i organizacje: Rada Sołecka Rogoźnik, OSP Rogoźnik, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik.

Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy.
Na zakończenie była zabawa z udziałem DJ Stacha.
Przygotowano również wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa „Wspieraj Rogoźnik „ z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości Rogoźnik, zaś nagrodą główną był tucznik (czyli świnia) . Tego roku główna nagroda powędrowała do Jana Tylki z Rogoźnika.

Nad tegoroczną imprezą w Rogoźniku patronat medialny objęli: Podhalański Serwis informacyjny Podhale24, TV Podhale, Radio Alex, Internetowy Serwis informacyjny Góral Info, Małopolski Portal Internetowy Małopolska Online oraz Internetowy Serwis informacyjny Podhale Region.

Patronat honorowy III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki objęli: Pan Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Pan Krzysztof Faber – Starosta Powiatu Nowotarskiego oraz Pan Jan Smarduch – Wójt Gminy Nowy Targ.

Organizatorami byli : Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek, Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni "Dworna".

Podziękowanie sponsorom:

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek - właściciel Stadniny Koni „Dworna„ składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, a byli to w tym roku:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Gmina Nowy Targ
Powiat Nowotarski
Sołtys i Rada Solecka Wsi Rogoźnik
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik
Stadnina Koni „Dworna„ Rogoźnik
Producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy –Rogoźnik
Firma Produkcyjno-Handlowa "ANTARES" - Rogoźnik
Firma "BIELA" Anna i Stanisław Biela – Stare Bystre
Nowoczesne systemy grzewcze „SPLIT ” Halina i Adam Kwak – Rogoźnik
Firma Instalacyjna „ KNAP ”-Rogoźnik
Grażyna i Stanisław Bryjak - Betoniarnia „BRYJAX” Rogoźnik
Andrzej Kiernia - Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi „KIERNIA „- Ratułów
Jan Ścisłowicz -Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy– Ludźmierz
Zofia i Władysław Słodyczka - Restauracja - Pizzeria "KŁABUK" - Rogoźnik
Pan Marian Tischner z rodziną
Danuta i Adam Hajnos - Rogoźnik
OSP Rogoźnik
Koło Gospodyń Wiejskich Rogoźnik
ZHP Rogoźnik
Stanisław Barnaś - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
Krystyna i Jan Ciągwa – Piekarnia Stare Bystre
F.H.U Zarycki Stare Bystre
Firma „BORO ” grawerowane laserowo upominki – Nowy Targ
Zakład Fotograficzny DRI Foto - Piotr Duraj - Czarny Dunajec
„POSTECH” Aneta i Andrzej Poseł – Michałówka
Serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek – Rogoźnik
Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie
Ilona Majewska – Nowy Targ
Firma Remontowo –Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka –Koniówka
Związek Podhalan Oddział Stare Bystre
Halina i Piotr Gacek – Stare Bystre
Klaudia i Jan Plichta – Lanckorona.
„KRAFIT” Drukarnia Wielkoformatowa - Stare Bystre
Barbara i Grzegorz Pierwoła N. Targ
Stanisław Buła Gospodarstwo Jeździeckie - Łopuszna
Aleksandra i Janusz Dudek – Zakopane
Renata i Stanisław Łaś – Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz
ATK INVEST Sp. Zoo Nowy Targ
F.P.U „MARCO” Marek Sproch Rogoźnik
Sklep Jeździecki „WHITE HORSE” – Nowy TARG
SKLEP GALOP Ustrzyki Dolne
Krystyna i Stanisław Staszel – Stare Bystre
Firma Remontowo – Budowlana . Transport , Roboty Ziemne Stanisław Halcarz - Rogoźnik.
„SAN BUD„ Zakład Robót Sanitarnych S.J Kaczor & Wszołek Nowy Targ
Materiały i Usługi Budowlane Krzysik Edward Maniowy
Zofia i Edward Głąb – Stare Bystre


Tekst i zdjęcia: Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek.