75 lecie Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

75 lecie Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju

25 listopada 2011

Historia Muzeum im. Władysława Orkana sięga lat 20 XX wieku. Powstanie muzeum przybrało realnych kształtów, kiedy Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego utworzył na terenie Rabki Delegaturę, która uporządkowała wnętrze nieużywanego kościoła i udostępniła go zwiedzającym. W 1929 roku placówka otrzymała statut i został określony program jej działania, a Władysław Orkan użyczył jej swojego imienia. Oficjalne Otwarcie Muzeum im. Władysław Orkana nastąpiło w 1936 roku.


Muzeum Władysława Orkana Stanowi skarbnicę eksponatów przedstawiających kulturę ludową górali, tutaj znajduje się największy w Polsce zbiór świątków ludowych, a także eksponaty związane są z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Większość rekwizytów pochodzi z XIX oraz XX wieku.

Muzeum Orkana stanowi obiekt, który jest podziwiany nie tylko przez mieszkańców Rabki i Powiatu Nowotarskiego, ale również przez turystów z całego kraju, a nawet z poza granic Polski Ten wspaniały zabytek to skarbnica tradycji, pozwalająca kolejnym pokoleniom na żywo poznać kulturę i historię, która w dzisiejszych czasach tak szybko przemija.

Z okazji przypadającej 75. Rocznicy otwarcia dla zwiedzających, Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zostało uhonorowane medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Przyznany przez Ministerstwo Kultury medal wręczył obecnej dyrektor placówki Dominice Wachałowicz-Kiersztyn starosta nowotarski Krzysztof Faber.