4 Gorce Ultra-Trail, czyli festiwal rekordów wszelkich | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

4 Gorce Ultra-Trail, czyli festiwal rekordów wszelkich

6 sierpnia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

4 Gorce Ultra-Trail, czyli festiwal rekordów wszelkich

Czwarta letnia odsłona festiwalu biegów górskich Gorce Ultra-Trail przyniosła festiwal rekordów. Na biegi w Ochotnicy Dolnej zapisało się najwięcej biegaczy (1221) z największej liczby krajów (18), a zwycięzcy niemal każdego biegu ustanowili najlepsze wyniki w historii imprezy.

Sobota była, jak co roku, dniem biegów ultra. Triumfatorami najdłuższego dystansu imprezy GUT 102 km zostali Dominik Grządziel i Brytyjka Amy Freeman po pasjonującej walce na finiszu do ostatnich niemal metrów z Anną Leśniak.

Dominikowi Grządzielowi nie udało się, niestety, pokonać „królewskiej” trasy w czasie poniżej 10 godzin i zdobyć efektownego Pucharu Gorca oraz nagrody specjalnej w wysokości 1000 euro. Zawodnik Attiq Teamu uzyskał czas 10 godzin 24 minuty i 4 sekundy. To jednak i tak rekord trasy, lepszy o 23 sekundy od czasu ubiegłorocznego zwycięzcy Robbiego Brittona z Wielkiej Brytanii.

W uchodzącym za najtrudniejszy (głównie z powodu przewyższeń) biegu GUT 84 km zdecydowanie najlepsi byli ubiegłoroczny triumfator, wierny Gorcom od początku imprezy Artur Baran oraz ambasadorka GUT Paulina Krawczak.

Najpopularniejszy wśród biegaczy - wzięło w nim udział blisko 40 procent uczestników imprezy - bieg GUT 48 km wygrali Jakub Wolski (triumfator także przed rokiem) oraz Justyna Mamala.

Biegacze chwalili pogodę, wyjątkowo w tym roku łaskawą dla długiego biegania (ciepło, ale bez słońca, niemal bezdeszczowo) oraz wspaniale wyposażone punkty żywieniowe, zwłaszcza te, na których prym wiodły panie z okolicznych kół gospodyń wiejskich.  „Aż nie chciało się opuszczać punktów i biec dalej, takie pyszności serwowały” - mówili na mecie zawodnicy.

W niedzielę było za to słonecznie i chwilami wręcz gorąco. Drugi dzień festiwalu w Gorcach jest dla odmiany dniem dystansów krótkich. Istniejący od początku imprezy bieg Ochotnica Challenge na 20 km wygrali Dariusz Marek (po raz trzeci z rzędu, choć tym razem nieco wolniej niż przed rokiem) oraz świeżo upieczona wicemistrzyni Polski na dystansie ultra Paulina Tracz.

Po raz pierwszy natomiast finiszował przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Dolnej bieg na dystansie najkrótszym, czyli GUT-12 km. Trasę z przełęczy Wierch Młynne najszybciej pokonali faworyt Piotr Uznański oraz niespodziewanie Martyna Adamczyk, która o ponad minutę prześcignęła typowaną do zwycięstwa Katarzynę Wilk.

Tego dnia na starcie stanęła również ponad setka dzieci, ścigając się w Biegu Dziupiontek i Chodocków. Biegi dla dzieci cieszyły się ogromną popularnością i wzbudziły mnóstwo emocji, integrując przyjezdnych i lokalnych rodziców we wspólnym dopingu.

Najlepszych zawodników w klasyfikacji open (po 3 kobiety i mężczyzn) oraz w kategoriach wiekowych (również po 3 biegaczy) uhonorowano nagrodami podczas efektownej dekoracji na scenie przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Dolnej.

Organizator GUT – Fundacja Run Vegan - serdecznie dziękuje władzom i lokalnym społecznościom z gmin Ochotnica Dolna, Mszana Dolna, Kamienica, Dobra, Niedźwiedź i Nowy Targ, które aktywnie włączyły się w organizację i przebieg kolejnej odsłony Gorce Ultra-Trail.

Szczególne podziękowania należą się gospodarzowi terenu, wójtowi Ochotnicy Dolnej Tadeuszowi Królczykowi, który serdecznie zaprosił biegaczy na piątą odsłonę GUT w roku 2020. Już dziś wiadomo, że 5 Gorce Ultra-Trail odbędzie się w dniach 1-2 sierpnia 2020 r.

Tak udana impreza nie byłaby możliwa bez pomocy wolontariuszy z LZS KS Gorc Ochotnica, którzy aktywnie wsparli sprawdzoną ekipę wolontariuszy z całego kraju. W roli wolontariuszek świetnie sprawdziły się również Mamy oraz pracownicy z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzięki ich pracy na szyjach zawodników GUT 102 km zawisły ręcznie wykonane medale.

Pyszne jedzenie przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Paradne Gosposie” w Kasince Małej oraz z Koła „Gosposie z Mszany Górnej” i KGW Kamienicy

Bezpieczeństwo uczestnikom biegów zapewnili ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR i strażacy z jednostek OSP w Ochotnicy Dolnej i Ochotnicy Górnej, Tylmanowej, Szczawie, Nowym Targu oraz Lubomierzu.

O muzyczny akcent na trasie zadbały lokalne zespoły – Wstonzecki, Nuciki, Ochotni i Mali Ochotni. Szczególne podziękowania należą grupie Gorczańskie  Belkoty, których mocne góralskie głosy zagrzewały biegaczy o świcie z wieży na Lubaniu.

Uczestnicy IV edycji Gorce Ultra-Trail zapewniają, że wrócą w Gorce na kolejne imprezy biegowe, a Organizatorzy już zapowiadają, że biegów w Gorcach nie zabraknie!

Patroni honorowi i organizatorzy

Organizatorem Gorce Ultra-Trail jest Fundacja Run Vegan. Wydarzenie współorganizuje gmina Ochotnica Dolna, gospodarz bazy zawodów.

Patronat honorowy nad Festiwalem Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail objęli:

  • Wójt gminy Ochotnica Dolna, Tadeusz Królczyk - gospodarz wydarzenia
  • Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber
  • Wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba
  • Wójt gminy Kamienica dr Władysław Sadowski
  • Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga
  • Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak

Więcej info i zdjecia na www.gorceultratrail.com

Media: Violetta Domaradzka, violetta@runvegan.pl, +48 507 006 851

Tekst: Fundacja Run Vegan!
Zdjęcia: Jacek Deneka