Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi oraz Medali „Pro Patria” | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi oraz Medali „Pro Patria”

22 sierpnia 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 21 sierpnia 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu miało miejsce uroczyste wręczenie przez Szefa Urzędu d.s Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego Krzyży Zasługi oraz Medali „Pro Patria”. Wśród odznaczonych znaleźli się kombatanci II wojny światowej, ofiary represji systemu komunistycznego, jak również osoby zasłużone dla zachowania pamięci o historii naszej Ojczyzny. W uroczystości wzięli udział: Starosta Nowotarski Krzysztof Faber oraz Urzędujący Członek Zarządu Bogusław Waksmundzki.

Krzyż Zasługi jest nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osobom szczególnie zasłużonym dla państwa, natomiast Medalem „Pro Patria” honorowane są osoby wyjątkowo zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość naszej Ojczyzny.

Po uroczystym wręczeniu nadanych odznaczeń głos zabrał Minister Jan Ciechanowski, który podkreślił ogromną rolę Podhala w walce o wolną Polskę, a także podziękował gościom za pomoc w przekazywaniu młodemu pokoleniu najważniejszych wartości, którymi oni sami od lat się kierują. Minister podkreślił również, jak dużym polskim sukcesem jest samorządność oraz zaznaczył, że współpraca samorządów różnego szczebla z kombatantami jest dowodem pamięci ze strony państwa polskiego o naszych bohaterach. Podczas spotkania swą wypowiedź wygłosił również Prezes Zarządu Głównego w Krakowie Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej i Więźniów Politycznych Franciszek Oremus, który wspominając słowa Papieża Jana Pawła II nawoływał do odważnych, głośnych wypowiedzi o ojczyźnie oraz podkreślił jak ważna jest nasza pamięć o ludziach o nią walczących.

Złotym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni Franciszek Kursa oraz Władysław Wiercioch, natomiast Srebrny Krzyż Zasługi odebrali Stefan Skalski i Robert Władysław Furca.

Medalami „Pro Patia” uhonorowano: Franciszka Oremusa, Macieja Downara Zapolskiego, Helenę Waksmundzką, Kazimierza Pajerskiego, Tadeusza Jahna, Józefa Miehle, Fryderyka Wartę oraz Stanisława Wierzyckiego.


Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy niektórych odznaczonych otrzymane z Urzędu d.s. Kombatantów i Osób Represjonowanych:

Franciszek Oremus (ur 1925) – był członkiem związku strzeleckiego NSZ Orlęta, należał do oddziału partyzanckiego „Limba”, uczestniczył w akcjach obronnych i odwetowych. W czasie został aresztowany za udział w AK jednak uciekł i ponownie nawiązał kontakt z AK, współpracował z organizacją niepodległościową „Wolność i Niezawisłość”. W 1949r. został aresztowany i skazany na karę śmierci, która w ponownym procesie zamieniona została na 15 lat więzienia, został ponadto pozbawiony praw obywatelskich.

Józef Miehle (ur. 1927) – pseudonim „Cichy”, wstąpił do AK, służył w oddziale partyzanckim „Chełm”, opiekuje się miejscami pamięci Narodowej II Wojny Światowej, był uczestnikiem walk na Hali Malinowej, gdzie później wybudował grotę pamięci, był członkiem Solidarności Podbeskidzia, zbudował pomnik niepodległości na rynku Makowa oraz tablicę poległych na Makowskiej Górze.

Kazimierz Pajerski (ur. 1929) – skazany za przynależność do organizacji niepodległościowej (w latach 1949-50r.), prezes Koła „Podhale” Związku Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego, organizuje obchody okolicznościowe wydarzeń związanych z osobą Józefa Kurasia „Ognia”.

Helena Waksmundzka ( ur. 1939) – aresztowana jako bratanica Józefa Kurasia, członek Związku Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego, organizuje obchody okolicznościowe wydarzeń związanych z osobą Józefa Kurasia „Ognia”.

Stanisław Wierzycki (ur. 1929) – łącznik AK, brał czynny udział w akcjach przeciwko okupantowi na Gorcach, obecnie opiekuje się pomnikami.

Władysław Wiercioch (ur. 1929) – należał do organizacji niepodległościowych Narodowych Sił Zbrojnych, w 1948r. Został aresztowany i skazany na 5 lat więzienia.

Robert Furca (ur. 1969) – dyrektor szkoły podstawowej nr 11 w Nowym Targu, zainicjował powstanie ściany pamięci Armii Krajowej w szkole, działacz społeczny, organizuje spotkania kombatantów, dba o odpowiednią postawę młodzieży wobec historii Polski.


Zdjęcia: Alina Nowacka / UKiOR