Spotkanie Noworoczne | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Spotkanie Noworoczne

15 stycznia 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 14 stycznia 2015 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu odbyło się Spotkanie Noworoczne dla mieszkańców powiatu zaproszonych przez Starostę Nowotarskiego Pana Krzysztofa Fabera.

Starosta po powitaniu zebranych gości wygłosił przemówienie, w którym podsumował osiągnięcia Powiatu w roku ubiegłym. Szczególnie podkreślił zrealizowane inwestycje, do których zaliczają się m.in. budowa nowotarskiej filii Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, budowa sali gimnastycznej w Jabłonce, a także zadania z zakresu inwestycji oświatowych oraz termomodernizacja Środowiskowego Domu Samopomocy w Rabce-Zdroju. W przemówieniu wymienione zostały również nagrody i wyróżnienia, jakie Powiat Nowotarski otrzymał w 2014 r. Najważniejszymi z nich były: zaszczytne wyróżnienie „Euro Symbol Polskiej Samorządności” za środki pozyskane z UE, Certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji” za osiągnięcia w dziedzinie rozwoju oświaty oraz tytuł Eko Powiat nadany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie za podejmowane przez Powiat działania proekologiczne.

W wystąpieniu nie zabrakło ponadto miejsca na podziękowania skierowane do wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w pracę na rzecz rozwoju regionu, głównie jednostek powiatowych, instytucji kultury, inspekcji i służb, placówek oświatowych, radnych Powiatu Nowotarskiego oraz pracowników starostwa.

Podczas uroczystości Przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak oraz członkowie Zarządu Powiatu w osobach: Krzysztofa Fabera – Starosty, Władysława Tylki – Wicestarosty, Bogusława Waksmundzkiego – Urzędującego Członka Zarządu wręczyli Medale Pamiątkowe Podhala, przyznawane za działalność społeczną przyczyniającą się do rozsławienia Powiatu Nowotarskiego. Wyróżnienie to otrzymali: Zespół Regionalny im. Ludwika Łojasa z Łopusznej, Dziecięcy Zespół Regionalny „Majeranki”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny”, Zespół wokalny „Skrzypnianki” oraz Orawska Grupa Teatralna im. dr Emila Kowalczyka.

Ponadto w podziękowaniu za osiągnięcia sportowe w “Systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej" wręczono dyplomy, które otrzymali: Elżbieta Pohrebny, Artur Kasperek, Grzegorz Temecki, Wojciech Polak, Robert Plewa, Tadeusz Kalata, Sławomir Kucharczyk, Bogdan Kalata, Wiesław Perucki, Zdzisław Galik, Janusz Kasprzak, Tomasz Adamczyk, Michał Talaga, Michał Wójt, Urszula Malinowska, Piotr Koczocik, Feliks Regiec, Łukasz Kaczmarczyk i Jacek Piotrowski. Już od lat Powiat Nowotarski zajmuje drugie miejsce w województwie w rywalizacji sportowej w w/w systemie.

Spotkanie uświetniły występy nagrodzonych zespołów regionalnych. Na zakończenie Starosta Nowotarski wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Nowotarskiego złożyli obecnym życzenia noworoczne.

Poniżej przedstawiamy nagrodzonych medalami:

Zespół Regionalny im. Ludwika Łojasa z Łopusznej powstał w 1974 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej jako zespół dziecięcy. Obecnie jest to zespół młodzieżowy skupiający około czterdziestu osób. Kierownikiem i choreografem jest Stanisława Szewczyk, zaś kierownikiem muzycznym Leszek Szewczyk. Zespół prezentuje folklor Podhala - tańce, śpiew, zabawy charakterystyczne dla tego regionu, jak również zwyczaje i obrzędy.

Zespół brał udział w kilku programach telewizyjnych. Koncertował zarówno w kraju jak i poza jego granicami, m.in. we Francji, Rumunii, Ukrainie, Niemczech, Danii, Austrii, Włoszech, Czechach, Słowacji czy Bułgarii.

W ciągu swej wieloletniej działalności zespół zdobył szereg nagród i wyróżnień. Do najcenniejszych osiągnięć należą:

• zdobycie w 1980 r. I miejsca w kategorii „Mistrz i uczeń” w przeglądzie w Kazimierzu n/ Wisłą przez Ludwika Łojasa i Leszka Szewczyka;

• zdobycie w 1990 r. I miejsca na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Regionalnych w Tarnogrodzie;

• zdobycie w 1991 r. nagród w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki i Pieśni Ludowej Młodych w Jaśle: I miejsce grupy śpiewaczej dziewcząt, I miejsce za muzykę, II miejsce grupy śpiewaczej chłopców oraz Grand Prix Festiwalu dla 13-letniego wówczas Leszka Szewczyka;

• zdobycie w 1993 r. trzech pierwszych miejsc: w kategorii grupy dziewcząt, kapeli i instrumentalisty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu n/ Wisłą;

• zdobycie w 1995 r. III miejsca w Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu.

W latach 1996 – 2010 zespół zdobywał ponadto liczne nagrody i wyróżnienia na przeglądach w Bukowinie Tatrzańskiej w kategoriach „solista instrumentalista, „śpiew grupowy dziewcząt”, „kolędnicy”, „taniec solowy’, „taniec pary” oraz „zbój”.

Szereg nagród zespół otrzymał także na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Były to: dwukrotnie Złote Żywieckie Serca dla grupy śpiewaczej dziewcząt, I miejsca w kategorii „muzyka” oraz „mistrz i uczeń”, a także II miejsce w kategorii „śpiew”.

Dziecięcy Zespół Regionalny „Majeranki” działa od 2005 roku przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce. W swoich szeregach skupia ponad siedemdziesięciu członków. Są to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat z miejscowości: Chabówka, Rabka- Zdrój, Raba Wyżna, Raba Niżna, Sieniawa, Skawa, Rdzawka, Olszówka, Naprawa, Skomielna Biała, Krzczonów i Odrowąż. Repertuar zespołu jest oparty głownie na folklorze Podhala z elementami kultury Zagórzan.

Kierownikami zespołu są: Dorota i Piotr Majerczykowie. Instruktorami: Katarzyna Majerczyk i Michał Sieczka. Przy zespole Majeranki działa szkółka gry na instrumentach ludowych prowadzona przez Jakuba Rusieckiego.

Zespół „Majeranki” jest ambasadorem kultury regionu w kraju i na świecie. Zespół występował m.in. w: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Serbii, Słowacji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Węgrzech, Kanadzie, Meksyku, USA, Ekwadorze, Cyprze, Litwie, Bułgarii.

Osiągnięcia:

Złote Kierpce na Tatrzańskim Przeglądzie Zespołów Regionalnych, I miejsce w konkursie tańca zbójnickiego Biały Dunajec, II i III miejsce w Przezieracce Młodych Śpiewoków i Tonecników w Ratułowie , I i III miejsce w Konkursie Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu, Wyróżnienia na Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju oraz dwukrotny udział w Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu.

Zespół uczestniczył w licznych projektach. Najważniejsze to :

• Promocja książki „O koziołku Matołku” z Jackiem Cyganem organizowana przez Instytut Polski w Rzymie;

• „Chopin bez granic” – międzynarodowy projekt Marii Pomianowskiej. Na festiwalu utwory F. Chopina wykonane zostały przez dzieci z Afryki, Rosji, Kazachstanu i Polski (właśnie przez Majeranki).;

• udział w programach TV i radiowych.

Zespół wydał 4 płyty CD. W tym roku obchodzi X lecie swojej działalności.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny” powstał w 1953 r. przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Pieniny” w Krościenku n.D. W ciągu 60 lat swojej działalności zespół ma na koncie liczne występy na krajowych i zagranicznych scenach m.in. w Grecji, Bułgarii, Francji, Niemczech, Holandii, Słowacji na Węgrzech i we Włoszech. Podczas pobytu we Włoszech, zespół koncertował papieżowi Janowi Pawłowi II w jego letniej rezydencji.

Do najważniejszych osiągnięć zaliczyć trzeba:

• II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Diepenheim w Holandii (1990),

• Złotą Odznakę – za zasługi dla województwa nowosądeckiego (1986),

• Nagrodę im. Oskara Kolberga (1992),

• dwukrotnie „Brązową Ciupagę” Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (1985, 1999),

• Główną nagrodę „Taneczny Krąg” ogólnopolskiego Konkursu Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie (1985),

• Srebrnego i Złotego Smoka Przeglądów Regionalnych Zespołów Cepeliowskich w Krakowie (1985, 1987),

• „Srebrne Żywieckie Serce” - nagrodę Festiwalu Górali polskich w Żywcu (1989),

• I i II nagroda na Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu (1995, 2001),

• w latach 1999 – 2013 wiele nagród i wyróżnień Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Członkowie zespołu brali udział w kilku produkcjach telewizyjnych, m.in. w filmie „Pieniny, Pieniny”, w programie dla TVP Polonia o regionie pienińskim oraz dwukrotnie w teleturnieju „Familiada”.

Zespół nagrał również dwie płyty z tradycyjną muzyką pienińską, a także wraz z innymi grupami z ziemi sądeckiej płytę poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II po jego wizycie w Starym Sączu w 1999 roku.

Obecnie zespół liczy 30-stu członków, którym podczas koncertu przygrywa pięcioosobowa kapela góralska. Funkcję instruktora zespołu pełni Robert Majerczak. Zespół promuje kulturę regionu pienińskiego na terenie Polski oraz poza jej granicami.

Zespół wokalny grupa śpiewacza „Skrzypnianki” powstał w 2001r. Tworzą go uczniowie i absolwenci Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem. Kierownikiem zespołu jest Monika Peciak.

W swoim repertuarze posiada pieśni góralskie, karpackie, biesiadne, religijne, patriotyczne, turystyczne i okolicznościowe. W roku 2008 zespół nagrał płytę z kolędami góralskimi „Skrzypnianie kolędują”, a w roku 2014 – płytę „Pieśni Patriotyczne „Na góralską nutę”. Uczestniczył także w wielu przeglądach i konkursach folklorystycznych, patriotycznych, religijnych zdobywając nagrody oraz wyróżnienia. Występował w wielu częściach naszego kraju, jak również za granicą.

Wymienić należy:

• występ w Filharmonii Krakowskiej,

• występy w Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Krakowie,

• koncerty kolęd w Warszawie, Gnieźnie, Makowie Podhalańskim oraz w wielu sąsiednich miejscowościach na Podhalu i Orawie,

• występy w Międzyzdrojach,

• występy na Słowacji, Czechach, Węgrach w ramach spotkań wyszehradzkich zaprzyjaźnionych gmin.

Od 6 lat zespół jest organizatorem Koncertu Pieśni Patriotycznej „Nasz patriotyzm – pieśnią i wierszem wyrażony”, w którym udział biorą uczniowie i harcerze ze szkół Gminy Szaflary.

Od początku swego istnienia zespół „Skrzypnianki” współpracuje ze szkolną kapelą góralską złożoną z absolwentów tej szkoły pod kierunkiem Jana Czesława Joniaka.

Orawska Grupa Teatralna im. dr Emila Kowalczyka założona została w 2007 r., w Lipnicy Wielkiej. Pierwsza wystawiona przez grupę sztuka nosiła tytuł „W Karcmie u Strauski”. Z biegiem lat do grupy dołączyli aktorzy z Chyżnego i Zubrzycy Górnej. Grupa Teatralna ściśle współpracuje z Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce i Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.

Członkowie grupy są amatorami, jednakże jurorzy przeglądów teatralnych wielokrotnie porównywali ich grę do profesjonalnej gry zawodowych aktorów. Ludzie ci są rozkochani w sztuce teatralnej, co sprawia, że chętnie angażują się we wszelkie inicjatywy podejmowane przez grupę. Pomimo, iż każdy z nich na co dzień wykonuje różne obowiązki, na scenie oraz podczas prób i spotkań tworzą doskonale zgrany zespół – czego obrazem są wystawiane przez nich spektakle.

Spektakle poruszają problemy dotyczące regionu Orawy – przeważnie są to farsy obnażające słabe strony mieszkańców. Ich reżyserem jest Robert Kowalczyk. W każdym miejscu, w którym są one przedstawiane, wzbudzają wielkie uznanie i pozyskują sympatię głównie za swą naturalność, spontaniczność i energię. Orawska Grupa Teatralna podczas swoich występów rozsławia kulturę naszego regionu na terenie zarówno województwa, jak i całej Polski. Pomimo młodego wieku grupy, aktorzy byli już wielokrotnie nagradzani w przeglądach teatrów amatorskich.

Najważniejszymi osiągnięciami grupy są:

• zdobycie w 2008r. oraz w 2010r. Srebrnej Maski, a w 2012 Złotej Maski na Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu;

• zdobycie w 2010r. I miejsca na XXVI Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Grupa została wówczas wytypowana do udziału w Centralnym Sejmiku Teatru Wsi Polskiej w Tarnogrodzie;

• zdobycie II miejsca w 2013r. i I miejsca w 2014r. na Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich „Posiady Teatralne na Orawie”;

• wyróżnienie w 2014r. Laurem Babiogórskim – stopień podstawowy.