Jubileuszowe spotkanie uczniów w Rastatt | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Jubileuszowe spotkanie uczniów w Rastatt

30 października 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Już po raz piąty uczniowie technikum elektrycznego spotkali się z rówieśnikami z Josef Durler Schule. Praca projektowa z zakresu elektrotechniki została uzupełniona bogatym programem kulturoznawczym.

Uczestnicy zwiedzili Speyer, jedno z najstarszych miast w Niemiec, którego ślady osadnictwa pochodzą sprzed 5000 lat oraz słynne muzeum techniki szczycące się ponad 2000 tysiącami eksponatów, m. in. rosyjskim szybowcem kosmicznym BURAN czy też łodzią podwodną niemieckiej marynarki wojennej U9. Niezwykłych przeżyć dostarczyła projekcja filmu 3D, nie na płaskim ekranie, lecz na ogromnej kopule w należącym do muzeum IMAX DOME Filmtheater.

Po pełnym wrażeń dniu uczestnicy pracowali nad projektem w międzynarodowych grupach w warsztatach szkoleniowych Daimler-Benz w Gaggenau. Jednocześnie mieli możliwość poznania miejsca kształcenia przyszłych pracowników Mercedesa, dowiedzieli się również, jak mogą ubiegać się o miejsce kształcenia po ukończeniu szkoły. Intensywna praca została uhonorowana certyfikatami.

W kolejnym dniu nie zabrakło atrakcji, których przysporzyła wycieczka do Francji. Grupa zwiedziła jedną z wielu w Alzacji manufakturę garncarską, Chocolaterie Daniel Stoffel, gdzie odbyła się degustacja przepysznych czekoladek oraz Strasbourg, miejsce siedziby wielu instytucji UE, znane z zabytkowego śródmieścia wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO i Katedry Najświętszej Marii Panny. W Centrum Informacji Instytucji Europejskich podczas gry-quizu uczniowie wykazali się wiedzą na temat państw członkowskich z zakresu geografii, historii, kultury, krajoznawstwa czy też nawet gastronomii.

Zakończeniem projektu były poznanie niemieckiego systemu kształcenia, zwiedzenie szkoły wraz modernizowanymi obecnie warsztatami, a następnie wizyta w muzeum miasta Rastatt. Nasi uczniowie zaprezentowali tam samodzielnie zmontowany film – poruszający wywiad z naocznymi świadkami czasów wojny. Dopełnieniem wspomnień były zwiedzanie muzeum z przewodnikiem poświęcone udziałowi Polaków w zrywach wolnościowych na terenie Badenii podczas Wiosny Ludów oraz prezentacja ankiet przeprowadzonych przez uczniów wśród przedstawicieli starszego pokolenia rodzin niemieckich i polskich. Wieczorem odbyła się uroczystość pożegnalna, podczas której zostały wręczone certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.

Wszyscy są jeszcze pod wrażeniem pobytu. Szczególnie konsolidujące jest mieszkanie u rodzin niemieckich, które stają się nowym domem, innym od rodzinnego, ale też niemniej gościnnym niż polski. Duże znaczenie mają poprawa umiejętności językowych i rozwój wielu kompetencji społecznych, tolerancji i poszerzenie horyzontów. Już czekamy na kwiecień, kiedy nastąpi rewizyta.

Projekt wymiany uczniowskiej został dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Rady Rodziców szkoły.

Tekst i zdjęcia: ZSTiP w Nowym Targu.