II LO w Nowym Targu laureatem konkursu „Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna” | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

II LO w Nowym Targu laureatem konkursu „Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna”

9 września 2013

Za realizację projektu edukacyjnego pt. „Małopolska – moje dziedzictwo, rzeczywistość, przyszłość”, II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu znalazło się w gronie laureatów IV edycji konkursu „Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna”. Konkurs zorganizowało Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej.

W uznaniu działań kształtujących tożsamość młodego pokolenia Polaków szkoła uzyskała certyfikat CIVIS ET PATRIA.

Konkurs przeprowadziła Wojewódzka Komisja powołana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w czterech kategoriach: szkoły z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i miast na prawach powiatu (Kraków, Nowy Sącz i Tarnów).

Udział w przedsięwzięciu polegał na zaplanowaniu i zrealizowaniu przez uczestników działań, we współpracy z władzami samorządowymi i instytucjami partnerskimi, z zakresu pięciu obszarów, do których należały: historia, kultura i przyroda regionu, polskie dwory i losy ich mieszkańców, historie rodzin oraz społeczeństwo obywatelskie.

Na projekt składały się 53 działania m.in. warsztaty filmowe, audycja o powstaniu styczniowym, konferencje historyczne: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” w 150. rocznicę Powstania Styczniowego oraz 71. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, „Archeologia pamięci”, sesje plakatowe o historii PRL, tajnym nauczaniu, projekty – „Czym są dla mnie wydarzenia historyczne?”, WebQuest – „Jak zmieniła się moja miejscowość na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat”, „Historia wokół mnie – miejsca, ludzie, wydarzenia”, „Mapy miejsc” – gra edukacyjna, prace badawcze i prezentacje na temat walorów kulturowych i przyrodniczych naszego regionu, trzy edycje Warsztatów Prawniczych „Nullum crimen sine lege”, symulacja procesu karnego, debata oxfordzka – „Warunki prawno-instytucjonalne sprzyjają rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego w Polsce”, „Społeczeństwo obywatelskie dziś i jutro” – ankieta.

Najbardziej rozbudowanym obszarem były działania na rzecz aktywności obywatelskiej. Największą popularnością cieszyły się spotkania z przedstawicielami różnych instytucji działających na terenie Nowego Targu. Licealiści 18 razy spotkali się z pracownikami Urzędu Miasta Nowy Targ, rozmawiali także z przedstawicielami każdego wydziału Starostwa Powiatowego, odwiedzili Sąd Rejonowy, Prokuraturę Rejonową, Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Zarząd Dróg, Delegaturę Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Związek Podhalan, Nowotarskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Przyjęli ich także Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Państwo Pawlikowscy zajmujący się tradycyjnym kuśnierstwem oraz pan Kazimierz Górecki, artysta rzeźbiarz. Łącznie odbyły się 53 spotkania.

Celami konkursu były: propagowanie przedsięwzięć podtrzymujących tradycję narodową i państwową, wzmacniających więzi lokalne i identyfikację z miejscem urodzenia; popularyzacja wiedzy o własnym regionie i społeczności lokalnej, historii, przyrodzie, gospodarce, dziedzictwie kulturowym oraz wspólnocie kulturowej w kontekście narodowym i europejskim; budowanie poczucia odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy; rozwijanie pasji poznawczej i zainteresowań uczniów, doskonalenie ich umiejętności pracy w zespole oraz pracy metodą projektu.

Członkowie Kapituły Konkursu oceniali projekty pod względem zakresu współpracy szkoły z władzami samorządowymi i instytucjami partnerskimi oraz wpływu podejmowanych działań na kształtowanie w sposób nowoczesny postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia.

Konkurs organizowany jest od roku szkolnego 2009/2010 i co roku organizatorzy stawiają uczestnikom większe wymagania. W roku szkolnym 2011/2012 w ramach III edycji tegoż konkursu za projekt pt. „Nasz ŚWIAT – świadomość, wiedza, inspiracja, ambicje, tradycja” II LO uzyskało status finalisty. Teraz ta szkoła jest w gronie zwycięzców.





Tekst i zdjęcia: II LO w Nowym Targu